آیا من می توانم کسب و کار متعلق به خودم را شروع کنم؟

آیا من می توانم کسب و کار متعلق به خودم را شروع کنم؟

خوب نمی شد اگر کسب و کار خودتان را داشتید؟ دیگر از روئسای بی منطق، جلساتی که علاقه ای به شرکت در آن ها ندارید، یا کار کردن با افرادی که از کار با آن ها لذت نمی برید راحت می شوید. این مسئله ای است که بسیاری از ما در مورد آن فکر می کنیم و برخی از ما در زمانی مناسب آن را عملی می کنیم.

برای برخی افراد، کارآفرینی و مالکیت یک کسب و کار مستقل حرکتی درست، حرفه ای و در راستای اهدافشان است. برای دیگران، این کار ممکن است زیاد مناسب به نظر نرسد. خروج از شرایط کاری در یک شرکت و یا سازمان برای شروع یک کسب و کار تازه که خود مالک آن هستید، قطعا یک تصمیم سخت است که باید به درستی در مورد آن فکر شود. قبل از اینکه بخواهید برای ایجاد یک جهش بزرگ در زندگیتان تصمیم بگیرید، باید چند سوال کلیدی از خودتان بپرسید.

 

انگیزه ی اصلی شما برای شروع کسب و کار متعلق به خودتان چیست؟

آیا شما واقعا روحیه ی کارآفرینی دارید یا فقط از شرایط شغلی فعلیتان و یا محیط کارتان ناراضی هستید؟ این سوال را ساده نگیرید. ممکن است حقیقت این باشد که شما فقط از شرایط شغلی فعلیتان ناخشنود هستید، که این یعنی شما باید به دنبال یک موقعیت شغلی جدید و کارفرمای دیگری باشید تا شروع یک کسب و کار تازه. راه اندازی یک کسب و کار که متعلق به خود شما باشد نیازمند یک کار 7/24 (24 ساعت در 7 روز هفته) و شور و شوق برای تلاش و تحمل زمانی طولانی است. این کار نیاز به وقف 100 درصد وجودتان دارد.

 

آیا شما واقعا آن را قبول می کنید؟

معمولا وضعیت مالی ضعیف اولین توقفگاه است. تا چه مدت می توانید بدون حقوق ماهیانه ی ثابت زندگی کنید؟ به ثمر نشستن کسب و کار شما ممکن است ماه ها یا شاید سال ها به طول بی انجامد و در طول این مدت دیگر از حقوق سر هر ماه خبری نخواهد بود.

در واقع شما باید قادر باشید حداقل یک سال بدون داشتن درآمد قابل توجهی مقاومت کنید. همینطور باید به مزایایی که با از دست دادن کار فعلیتان از دست می دهید فکر کنید: بیمه ی عمر و درمان، سهم صندوق بازنشستگی، پاداش و تعطیلات. صورتحساب های مالی ممکن است در اوایل کار شما را متوقف کنند. پیش از گرفتن هر تصمیمی مطمئن شوید توان مقابله با صورتحساب های مالی را دارید.

 

آیا از نظر اجتماعی آماده هستید؟

بسیاری از افراد کار مستقل خود را از یک دفتر در خانه ی خود شروع می کنند تا هزینه های ابتدایی را به حداقل برسانند. این یعنی شما باید مدتی بدون گپ و مشورت با همکاران در وقت استراحت و ناهار با دوستان صمیمیتان سر کنید.

این تعاملات اجتماعی برای شما چقدر مهم هستند؟ کار در دفتر خانگیتان می تواند تاثیر جدی در تعاملات انسانی شما داشته باشد و بیشتر تماس هایتان تنها از طریق تلفن و یا ایمیل صورت بگیرد. وقتی به اتاق کار خود نگاه می کنید متوجه می شوید که نیاز به تمیز کردن دارد و ماشینتان که بیرون پارک شده مدتهاست که شسته نشده است. آیا به قدری دیسیپلین فکری (نظام فکری) دارید که تحت هر شرایطی به کار خود ادامه دهید و برای مدتی فکر های اضافی را از سرتان بیرون کنید و تمام قوایتان را برای موفقیت در توسعه ی کارتان صرف کنید؟

 

پشتیبانی و حمایت از شما تا چه میزان قوی است؟

در حالی که شما ممکن است یک مهندس مکانیک با استعداد باشید، به احتمال زیاد در زمینه ی مدیریت و اقتصاد تازه کار هستید. شما به همکاری با دیگران برای موفقیت در جنبه های دیگری از کسب و کار خود، مانند مسائل حقوقی، مالی، بازاریابی و فروش، نیازمندید.

شما در این مرحله به کمک زیادی نیاز دارید. چه کسی به شما برای ایجاد هویت حرفه ای و لوگوی مستقلتان کمک می کند؟ شما به بروشور، سایت، سربرگ، حسابداری و … نیاز دارید. پیش از این که پایتان را از موقعیت کنونی خود بیرون بگذارید، افراد پشتیبان خود در این مسیر را پیدا کنید.

 

آیا شما اولین مشتری خود را از قبل در چنته دارید؟

بهترین کار این است که پیش از خروج از شغل فعلیتان اولین مشتری خود را بیابید و با او به طور جدی وارد مذاکره شوید. اگر ممکن است شب ها و یا در تعطیلات آخر هفته روی پروژه ی جدید خود کار کنید تا موقعیت فعلیتان به خطر نیافتاد و نسبت به کار آینده ی خود اطلاعات بیشتری کسب کنید.

به یاد داشته باشید که حتی اگر اولین مشتری شما به سادگی پا پیش گذاشته باشد و یا از قبل آن را در چنته داشته اید، به این معنی نیست که پیدا کردن مشتری بعدی کار ساده ای است. برای توسعه ی کار خود نیاز به نوشتن پروپوزال (پیشنهاده) و ارائه ی آن به افراد و شرکت های مختلف دارید. فقط چون شما کار خود را قبول دارید، علت اعتماد دیگران به شما نمی شود. فروش و توسعه ی یک کسب و کار جدید یک فرآیند زمان بر است اما برای موفقیت بلند مدت شما بسیار حیاتی است.

 

شروع یک کسب و کار تازه کار ساده ای نیست. با این حال اگر شما تصمیم به جهش و موفقیت در کار خود دارید، این کار یک تجربه ی بی نظیر و انگیزه بخش برای شما خواهد بود.

 

منبع: برگرفته از مقاله ی Tom Ricci، موسس Ricci Communications

  نقد و بررسی:

  این مطلب را چگونه ارزیابی می کنید؟

  خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی

  تعداد رأی: 6

  میانگین امتیاز: 4.83 (از 5)


  Loading ... ثبت امتیاز ...
  با دیگران به اشتراک بگذارید: