از مهندسی تا کارآفرینی

از مهندس مکانیک به یک کارآفرین

استیون رید (Steven Reid) یک کارآفرین است و شرکت سیستم های محیطی صنعتی را در سال 2001 در شهر ماریتای ایالت جورجیا تاسیس کرده است. در این مقاله رید از مهارت هایی که یک مهندس مکانیک برای تبدیل شدن به یک کار آفرین نیاز دارد می گوید.

او با گذراندن دوره ی کارشناسی در دانشگاه آلاباما و یک دوره ی کارشناسی ارشد آنلاین در دانشگاه ویسکانسین اکنون بیش از 30 سال است که یک مهندس حرفه ای است.  او می گوید: “در دوران تحصیل خود در دانشگاه در یک آزمایشگاه بزرگ به عنوان دستیار آموزشی کار می کردم و این تجربه به من فهماند که من نمی خواهم یک مهندس تک بعدی باشم”.

او پس از 20 سال کار در یک شرکت مهندسی در آتلانتا به عنوان مدیر مهندسی ارشد هنوز از موقعیت خود راضی نبود. چون نمی توانست در موقعیت خود تصمیمات استراتژیک برای شرکت بگیرد. در نتیجه او به دنبال آرزوی کارآفرینی خود برای تاسیس شرکتی که مالک آن باشد گام برداشت. شرکت او در زمینه ی سیستم های کنترل آلودگی و نویز فعالیت می کند و او اکنون هر روز از شروع کار خود در آن خوشحال است.

در این مقاله مصاحبه ی رید که در سایت انجمن مهندسان مکانیک امریکا (ASME) منتشر شده است را با هم مرور می کنیم.

 

استیو، تحصیلات دانشگاهی تا چه میزان تو را برای کارآفرینی آماده کرد؟

من در مرحله ی اول مدرک کارشناسی ام را گرفتم. به عنوان یک پایه، دوره ی کارشناسی زیربنایی از مباحث الکترونیک، مکانیک و مواد برای من ایجاد کرد. پس از آن من بلافاصله در یک دوره ی کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار (MBA) شرکت کردم. من در طول روز به عنوان یک مهندس بخش فروش کار می کردم و بعد از ظهرها در کلاس های مدیریت کسب و کار شرکت می کردم. من هفت دوره ی مقدماتی در زمینه ی حسابداری، مدیریت، مدیریت عملیات، اقتصاد، بازاریابی و آمار گذرانده ام.

 

به طور کلی، به نظر تو نقاط ضعف یک مهندس هنگامی که می خواهد به عنوان یک کارآفرین فعالیت کند چیست؟

در واقع دو نقطه ی قوت بسیار ارزشمند مهندسان می تواند نقطه ی ضعف آن ها باشد، “هوش” و “دقت”. مهندسان بسیار باهوش هستند و این می تواند در برخورد با افرادی که سطح دانش پایین تری نسبت به آن ها دارند آن ها را دچار نا امیدی و سرخوردگی کند؛ یک کارآفرین باید انعطاف پذیر و صبور باشد.

مهندسان برای راه حل های دقیق ارزش زیادی قائل اند و این در حالی است که ممکن است دقت بالا در نتیجه ی کار ارزشی نداشته باشد و تنها هزینه و زمان انجام پروژه را بیشتر کند. کارآفرینان گاهی اوقات نباید برای راه حل های دقیق صبر کنند و مجبورند سریع تصمیم بگیرند. باید این نکته را نیز اضافه کنم که مهندسان در برابر تغییر مسیر مقاومت می کنند. آن ها همیشه می خواهند کار خود را به پایان برسانند حتی اگر دیگر ارزشی نداشته باشد.

 

آیا کارآفرین بودن شما را به یک مهندس بهتر تبدیل کرده است؟

جنبه های کلیدی در کارآفرینی داشتن “بینش” و “فرصت” است. کارآفرین بودن به یک مهندس کمک می کند تا در یک پروژه یا سازمان استراتژیکتر عمل کند. این یعنی او می تواند کلاه های مختلفی بپوشد و به روش های مختلفی در کارها مشارکت کند. مشغول بودن در پروژه های چندرشته ای به یک مهندس بینش کافی درباره ی محصول نهایی پروژه و گاهی اوقات امکان گرفتن تصمیماتی برای بهبود آن می دهد.

تنها افراد نیستند که می توانند کارآفرین باشند. حتی یک گروه یا سازمان هم می تواند کارآفرین باشد. یک فرد کارآفرین تلاش می کند مبانی سایر رشته ها را بیاموزد تا در کار خود موفق شود اما می توان همین کار را با کنار هم قرار دادن افراد متخصص در رشته های مختلف انجام داد.

اکنون زمان خوبی برای کارآفرین شدن است. با جهانی شدن اقتصاد فرصت های بیشماری برای بررسی و پیگیری در این زمینه وجود دارد. اقتصاد جهانی با بی نظمی و هرج و مرج حاکم بر آن می تواند یک محیط غنی از هدف برای کارآفرینان باشد. با شناخت و بررسی صلاحیت این فرصت ها، می توانید به سرعت هدف خود را به عنوان یک کارآفرین تعیین کنید.

منبع: انجمن مهندسان مکانیک امریکا (ASME)

  نقد و بررسی:

  این مطلب را چگونه ارزیابی می کنید؟

  خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی

  تعداد رأی: 15

  میانگین امتیاز: 3.6 (از 5)


  Loading ... ثبت امتیاز ...
  با دیگران به اشتراک بگذارید:

  یک فکر در “از مهندسی تا کارآفرینی”

  1. مشغول بودن در پروژه های چندرشته ای به یک مهندس بینش کافی درباره ی محصول نهایی پروژه………

   عالیه …
   متشکر.

  امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.