اگر روسیه از پرواز فضانوردان امریکایی امتناع کند چه می شود؟

اگر روسیه از پرواز فضانوردان امریکایی امتناع کند چه می شود؟

با افزایش تنش ها میان روسیه و امریکا بخاطر شرایط حاکم در اوکراین صدای تحریم اقتصادی علیه روسیه از گوشه و کنار به گوش می خورد. اما با افزایش تنش ها چه اتفاقی برای برنامه ی فضایی سرنشین دار ایالات متحده می افتد؟

از سال 2011 که ناسا شاتل فضایی خود را بازنشسته کرده است، هیچ گزینه ی دیگری برای انتقال انسان به فضا و جابجایی فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی ندارد. ناسا در این مورد روی فضاپیماهای روسی سایوز با هزینه ی چند ده میلیون دلاری برای هر فضانورد حساب کرده بود. با این شرایط هر حرکت قوی ای از سومی امریکا در مقابل روسیه ممکن است به پایان سفر امریکایی ها به فضا بیانجامد.

Russia's Soyuz TMA-11M

فضاپیمای سایوز TMA-11M در حال حمل فضانوردان امریکایی در هفتم نوامبر 2013

 ناسا و شرکای تجاری آن برای برطرف کردن مشکل در صورتی که روسیه از پرواز فضانوردان امریکایی جلوگیری کند گزینه هایی در نظر دارند. اما این گزینه ها به حداقل دو تا سه سال زمان برای عملیاتی شدن نیاز دارند. در نتیجه شدن یافتن اوضاع میان روسیه و امریکا حداقل سه سال امریکایی ها را از فضا دور می کند.

در حال حاضر اکثر منابع پرواز فضایی ناسا برای پروژه ی سیستم پرتاب فضایی (SLS) با بودجه ای نزدیک 3 میلیارد دلار صرف می شود. سیستم پرتاب فضایی ناسا قرار است برای انتقال انسان به اعماق فضا و فراتر از مدار زمین، پس از آخرین پرواز انسان به ماه در سال 1972، مورد استفاده قرار بگیرد. اما این پروژه نیز زودتر از سال 2021 پایان نخواهد یافت.

هنری هرتزفیلد، پرفسور سیاست فضایی و امور بین الملل در دانشگاه جورج واشنگتن نسبت به شرایط حاضر خوشبین است و می گوید: “ایستگاه فضایی بین المللی حاصل همکاری بین المللی 14 کشور از جمله روسیه است. روسیه و امریکا در میان توافقاتی که برای استفاده ی صلح آمیز از فضا دارند اولویت بیشتری برای دسترسی به فضا به دور از شرایط سیاسی قائل خواهند شد. من پیشبینی نمی کنم اما حداقل امیدوارم این اتفاق خواهد افتاد.”

منبع: Popular Mechanics

  نقد و بررسی:

  این مطلب را چگونه ارزیابی می کنید؟

  خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی

  تعداد رأی: 3

  میانگین امتیاز: 5 (از 5)


  Loading ... ثبت امتیاز ...
  با دیگران به اشتراک بگذارید:

  یک فکر در “اگر روسیه از پرواز فضانوردان امریکایی امتناع کند چه می شود؟”

  1. در این زمینه روسیه واقعا اهرم قدرتمندی داره. بخصوص که حتی موشک های فضاپیماهای حاضر که حتی اروپایی و امریکایی هم هستند غالبا موتورهای روسی دارن. روسیه در این زمینه پیشتازه.

  2. امریکایی ها استاد گران تمام کردن پروژه ها هستند!
   در غیر این صورت موتورهای فضایی و موشک های ارسال محموله به ایستگاه فضایی با قیمت تمام شده ی بسیار مناسب در اختیار داشتند.

  امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.