اگزوز جدید، پاکتر، بهینه تر و ارزانتر

catalyticconverter

با به حداقل رساندن هیدروکربن ها و دیگر آلاینده ها که در اگزوز خودرو ها منتشر می شوند، مبدل های کاتالیزور خدمت ارزشمندی انجام می دهند. از آنجا که کاتالیزورها حاوی فلزات گران قیمتی مانند پلاتین هستند قیمت تمام شده ی بالایی دارند. اخیرا یک محقق بریتانیایی نوع جدیدی از مبدل ارزانتر که عمر مصرف و بازدهی بیشتری دارد اختراع کرده است که باعث بهره وری بیشتر در مصرف سوخت خودرو نیز می شود.

در یک مبدل کاتالیزور معمولی، جریان خروجی از اگزوز از درون یک شبکه ی لانه زنبوری که با فلزات خاصی پوشش داده شده اند و یک بلوک سرامیکی عبور می کند. هنگام عبور گازهای خروجی و برخورد آن ها با فلز کاتالیست، یک واکنش شیمیایی رخ می دهد که منجر به از بین بردن برخی ترکیبات سمی موجود در گاز می گردد. در نتیجه گاز خروجی نهایی به میزان قابل ملاحظه ای پاکتر از گاز ورودی از دهانه ی اگزوز خارج می شود.

دکتر بنجامین کینگزبری (Benjamin Kingsbury)، دانشیار پژوهشی در امپریال کالج لندن روشی برای افزایش مساحت سطح فعال کانال های میکروسکوپی داخل اگزوز ارائه داده است. در این روش نه تنها میزان گاز بیشتری توسط کالیزور از بین میرود، بلکه به این علت که فلز به شکلی پربازده تر از قبل توزیع شده است، تا 80 درصد از مقدار فلز لازم برای ساخت کاتالیزور کاسته می شود.

علاوه بر این، تست های آزمایشگاهی نشان می دهد که با استفاده از روش جدید پس از صد هزار کیلومتر طی نمودن مسافت تنها 4 درصد از بازدهی کاتالیزور درون اگزوز خودرو کاسته می شود. این در حالی است که در اگزوز های معمولی پس از طی همین مسافت تقریبا 35 درصد از بازدهی کاتالیزور کاسته می شود.

همچنین این مبدل های جدید از بازگشت فشار (یا back pressure، پدیده ی انباشتن گازهای خروجی قبل از کاتالیزور که موجب می شود موتور سختتر کار کند) جلوگیری می نماید. این ویژگی موجب می شود تا سه درصد در مصرف سوخت خودرو کاسته شود.

منبع: Imperial College London

  نقد و بررسی:

  این مطلب را چگونه ارزیابی می کنید؟

  خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی

  تعداد رأی: 3

  میانگین امتیاز: 4.67 (از 5)


  Loading ... ثبت امتیاز ...
  با دیگران به اشتراک بگذارید: