تکنولوژی جدید در هواپیما: بال یکپارچه FlexFoil

flexfoil

اگر تنها یک چیز در هواپیما نیاز به طراحی آیرودینامیک داشته باشد، آن بال هواپیما است. هرچند طراحی های معمول و مرسوم بال هواپیماها همواره از یک نقص آشکار رنج می برند و آن هم در مکان اتصال فلپ ها به بال است. شرکت FlexSys راهی را برای بهینه سازی شکل آیرودینامیکی بال با استفاده از FlexFoil ارائه نموده است. FlexFoil یک سیستم ایرفویل با هندسه ی متغیر و بدون درز است که می تواند تا 12 درصد در مصرف سوخت صرفه جویی کند.

پروژه ی FlexFoil که از سال 2001 آغاز شده است، از ماده ای که تنها با عنوان “ماده هوافضایی” معرفی شده است ساخته شده و به صورت یکپارچه به لبه ی فرار بال متصل می گردد و قابلیت اتصال به بال های موجود را نیز داراست.

بر اساس یک تکنولوژی شناخته شده به عنوان نرمی توزیع شده (distributed compliance) سازه ی تغییر شکل دهنده با ترکیب شدن با سنسور ها و محرک ها می تواند تغییر شکل های بزرگ در عین کرنش های کوچک را ایجاد نماید (طبق گفته ی FlexSys).

بر اساس یک مقاله که در سال 2006 توسط مخترع این سیستم، مهندس مکانیک دکتر سریدهار کوتا (Sridhar Kota) منتشر شده است، این سازه به گونه ای بهینه طراحی شده اند که در مقابل بارهای خارجی آیرودینامیکی همانند یک فلپ معمولی مقاومت می کنند.

به طور دقیق تر بنا بر گزارشات FlexSys قادر است بار هوایی بیش از 10000 پوند (معادل 4536 کیلوگرم) را تحمل کند. بعلاوه گفته شده که طراحی به گونه ای صورت گرفته که قادر به توزیع فشار یکنواختتر در سراسر بال است و در نتیجه کرنش کمتری در هر جزء سطح حاصل می گردد. همچنین ادعا گردیده که این سازه قادر است نویز ناشی از باد بر روی بال را تا 40 درصد کاهش دهد.

منبع: FlexSys

  نقد و بررسی:

  این مطلب را چگونه ارزیابی می کنید؟

  خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی

  تعداد رأی: 6

  میانگین امتیاز: 3.17 (از 5)


  Loading ... ثبت امتیاز ...
  با دیگران به اشتراک بگذارید: