خودروهای هیدروژنی دوباره باز می گردند

خودروهای هیدروژنی دوباره باز می گردند 1

شرکت های هوندا، هیوندای و تویوتا از قصد خود برای کار بر روی خودروهای سلول سوخت هیدروژنی در سال 2014 خبر داده اند. بالاخره عصر خودروهای هیدروژنی شروع می شود یا نه؟ چه دلایلی مانع از گسترش استفاده از این سوخت پاک است؟

برخلاف سوخت های مایع، حمل و نقل و ذخیره ی هیدورژن دشوار است. و بدون گسترش استفاده از خودروهای سلول سوختی، هیچ انگیزه ای برای تامین زیرساخت های لازم برای سوخت هیدروژن وجود ندارد. در حال حاضر طرح های جدیدی در کالیفرنا در حال شکل گیری و ایجاد یک شبکه ی سوخت گیری پس از مدت ها انتظار است و با وعده ی ارائه ی سه خودرو هیدورژنی از سوی هوندا، هیوندای و تویوتا، خریداران از در سال 2014 گزینه های جدید پیش رو خواهند داشت.

آیا خودروهای هیروژنی عملی هستند؟

تسلا، بنیانگذار Tesla and SpaceX، الون ماسک، می گوید: “سلول های سوختی بیشتر مواردی برای بازاریابی هستند تا یک راه حل واقعی”. مدیرعامل نیسان کارلوس گاسن هم با حرف او موافق است و می گوید: “با دانستن تمام مشکلاتی که از نظر ارزش اقتصادی داریم، زیرساخت های سوخت هیدروژن کجا هستند؟”. با هزینه ای که هر جایگاه سوخت هیدورژن دارد، بیش از یک میلیون دلار، نه دولت و نه کمپانی ها برنامه ای برای گسترش شبکه ی سوخت رسانی هیدروژن ندارند.

توان خودرو هیدروژنی چگون تامین می شود؟

خودروهای هیدروژنی دوباره باز می گردند 2

به طور خلاصه هیدروژن فشرده از مخزن ذخیره سازی (A) در شکل بالا الکترون های خود را به خاطر ترکیب با اکسیژن در بسته ی سلول سوختی (B) از دست می دهد و الکتریسیته تولید می کند. بخش کنترل توان (C) جریان انرژی از بسته ی سلول سوختی به باتری (D) را کنترل و هماهنگ می کند و در نهایت انرژی الکتریکی از باتری به موتورهای الکتریکی منتقل شده و خودرو را به حرکت در می آورد. باتری نقش مهمی در تضمین یکنواختی جریان در شرایط مختلف شتاب خودرو را بر عهده دارد.

این خودروها بی خطر هستند؟

بله. مقرارت سختی توسط انجمن مهندسان خودرو (SAE) برای اطمینان از امنیت این تکنولوژی وضع شده است. خودروسازان موظف هستند مخازن قوی هیدروژن که نه تنها توان تحمل 10,000 psi فشار را دارند، بلکه در برابر آتش و گلوله نیز تست و ایمن می شوند. مخازن معمولا از چندین لایه فیبر کربن پیچیده شده به دور آلومینیوم و پلی اتیلین و لایه های خارجی فولادی تولید می شوند.

بنابراین، هیدروژن به خیابان ها خواهد آمد؟

هنگامی که چند خودروساز مطرح دنیا از حرکت به سوی استفاده از هیدروژن سخن می گویند، بله این احتمال قابل توجهی است. اما خودرو تنها بخشی از این پازل است. تمامی اجزاء چرخه ی سوخت هیدروژن نیاز به مطالعات بسیار دارد. تا آن زمان هیچ تضمینی برای گسترش استفاده از سلول های سوخت هیدروژنی به صورت گسترده وجود ندارد.

منبع: Popular Mechanics

  نقد و بررسی:

  این مطلب را چگونه ارزیابی می کنید؟

  خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی

  تعداد رأی: 3

  میانگین امتیاز: 4.33 (از 5)


  Loading ... ثبت امتیاز ...
  با دیگران به اشتراک بگذارید:

  یک فکر در “خودروهای هیدروژنی دوباره باز می گردند”

  1. خوب آنالیز شده بود! برخلاف خیلی از مطالبی که قبلا در مورد این تکنولوژی شنیده بودم و همشون یه جورایی خیلی خوشبینانه به قضیه نگاه کرده بودن، به طوری که خیال میکردین دو روز دیگه پراید هم تو ایران هیدروژنی میشه :|، اما این تحلیل بصورت واقع بینانه ای چالش های پیش روی این صعنت رو بررسی کرد.
   آورین …

  امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.