دانشگاه تگزاس ای اند ام

دانشگاه تگزاس ای اند ام
 • Texas A&M University

 • کشور: امریکا

 • تاسیس: 1876

 • سایت دانشگاه: www.tamu.edu

 • رتبه بندی:
  رتبه جهانی153 (Top Universities)
  101-150 (ARWU)
  15 (Webometrics)
  رتبه جهانی در مهندسی77 (Top Universities)
  22 (ARWU)
  رتبه جهانی در مکانیک50 (Top Universities)
  رتبه ملی53-67 (ARWU)
 • شهریه:
  بومیکارشناسی8000-10000
  (دلار)تحصیلات تکمیلی4000-6000
  غیربومیکارشناسی22000-24000
  (دلار)تحصیلات تکمیلی12000-14000
 • پذیرش:
  مهلت درخواست پذیرشچرخشی
  هزینه ارسال درخواست (دلار)90
 • معرفی:

  دانشگاه تگزاس ای اند ام یک موسسه عمومی است که در سال 1876 میلادی تاسیس شده است. تعداد کل دانشجویانی که در مقطع کارشناسی در این دانشگاه ثبت نام کرده اند نزدیک به 40 هزار نفر بوده، دانشگاه در فضایی شهری قرار داشته و مساحت آن به 5200 هکتار میرسد. این دانشگاه با بهره گیری از تقویم تحصیلی ترمی واحدی در میان کالج های آمریکا رتبه 69 را به خود اختصاص داده است درحالیکه در مقاطع تحصیلات تکمیلی در حوزه مهندسی توانسته است رتبه ملی 11 را کسب کند. گفتنی است که شهریه این دانشگاه برای سال 14-2013 برای دانشجویان بومی حدود 9 هزار دلار و برای دانشجویان غیربومی حدود 25 هزار دلار تخمین زده شده است. شهریه ترمی برای دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی بومی 227 و برای دانشجویان غیربومی 581 دلار برآورد شده است.
  آیا برای اینکه شما را اگی (Aggie) بنامند آماده اید؟ جالب است بدانید به هر کسی که در این دانشگاه به تحصیل بپردازد اگی گفته میشود. دانشگاه با ارائه بیش از 800 کلوب و موسسه خدمت رسانی به دانشجویان گستره وسیعی از رشته های تحصیلی را پوشش میدهد. بیش از 25 درصد از دانشجویان در لیگ های ورزشی داخلی شرکت گرده و حدود 12 درصد از آنها عضو جامعه گریک (Greek) هستند.
  در میان دانشکده های این دانشگاه، دانشکده مهندسی دوایت لوک (Dwight Look) و دانشکده بیزینس میز (Mays) از شهرت بسزایی برخوردارند. مرکز تحقیقاتی این دانشگاه امکانات منحصر بفردی را برای تحقیق و پژوهش برای دانشجویان محیا ساخته که از جمله آن میتوان به مرکز تحقیقاتی دامپزشکی اشاره کرد که تنها دانشکده دامپزشکی در ایالت تگزاس شناخته میشود. این دانشگاه در قطر نیز پردیسی دارد که در حال حاضر حدود 300 دانشجو در آن مشغول به تحصیل هستند. از فارغ التحصیلان این دانشگاه میتوان به تعداد زیادی از سیاستمداران آمریکایی و نمایندگان مجلس آمریکا جو بارتون (Joe Barton) و لویی گومرت (Louie Gohmert) اشاره داشت.
  دانشکده مهندسی این دانشگاه با دارا بودن بیش از 300 عضو هیات علمی ثابت و تمام وقت رشته هایی نظیر مهندسی هوافضا و مهندسی اقیانوس را ارائه میکند. مضافا برنامه های میان رشته ایی مانند فیزیک بهداشت، توزیع صنعتی و مهندسی ایمنی در نظر گرفته شده است. در مهندسی زیستی، مهندسی کشاورزی، مهندسی نفت و مهندسی هسته ای دانشگاه قدرتمندی شناخته شده است.
  برای اخذ بورسیه تحصیلی و کمک مالی در دانشکده مهندسی دانشجویان از طریق فعالیت هایی در حوزه آموزش، تحقیق میتوانند فعالیت داشته باشند. دانشجویان دکتری در دانشکده مهندسی در صورت موفق شدن به اخذ بورسیه سالانه مبلغ 15 تا 40 هزار دلار را برای مدت 4 سال دریافت میکنند.
  از فارغ التحصیلان برجسته دانشکده دوایت لوک میتوان به مارک پاکِت (Mark Puckett)، ر ئیس اسبق شرکت فناوری انرژی شورون (Chevron) و دنیس سگرز (Denis Segers) مدیر عامل شرکت نیمه هادی تبولا (Tabula) اشاره کرد.


 • پذیرش:

  جهت گرفتن پذیرش در این دانشگاه در مقطع کارشناسی مدارک میبایست تا اول دسامبر به دانشگاه ارسال گردد و دانشجویان خارجی متقاضی اخذ پذیرش در مقاطع تحصیلات تکمیلی ملزوم است برای ترم پاییز تا اول مارس، ترم بهار تا اول آگوست و برای ترم تابستان تا اول نوامبر اقدام نمایند. هزینه اقدام برای پذیرش در مقاطع تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان خارجی 90 دلار بوده و حدود 67 درصد از دانشجویان موفق به گرفتن پذیرش در مقطع کارشناسی از این دانشگاه میشوند.


 • فضای دانشگاه:

  نسبت تعداد دانشجو به استاد برای دانشجویان مقطع کارشناسی 22 به 1 و برای دانشجویان دکتری مهندسی 4.3 به 1 میباشد. 18 درصد از کلاس ها مخصوص تعداد کمتر از 20 دانشجو، 56 درصد از کلاس ها تعداد 20 تا 49 دانشجو و 26 درصد از کلاس ها نیز برای بیش از 50 نفر محصل اختصاص یافته است. متوسط نرخ حفظ دانشجوی سال اول، شاخص رضایت دانشجویان، 92 درصد است. درصد فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی در طول مدت 4 سال 49 درصد گزارش شده است.


 • زندگی دانشجویی:

  52 و 78 درصد از دانشجویان را در این دانشگاه پسر و 48 و 22 درصد را نیز دختران به ترتیب در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی تشکیل میدهند. 22 درصد از دانشجویان مقطع کارشناسی در مساکن متعلق و وابسته به دانشگاه و مابقی خارج از محوطه دانشگاه زندگی میکنند. تعداد کل دانشجویان ثبت نام کرده حدود 50 هزار نفر بوده که در این بین، حدود 40 هزار نفر از آنها در مقطع کارشناسی هستند. 12 درصد از دانشجویان دارای وسیله نقلیه در دانشگاه هستند و مصرف مشروبات الکلی برای دانشجویانی که به سن قانونی رسیده اند مجاز میباشد.


 • هزینه ی تحصیل:

  در دانشگاه تگزاس ای اند ام، 41 درصد از دانشجویان تمام وقت در مقطع کارشناسی کمک های مالی ضروری و اولیه دریافت میکنند که مبلغ آن حدودا 9 هزار دلار میباشد. مضاف بر این، هزینه اتاق برای سال های 14-2013، حدود 8 هزار دلار برآورد شده است. درصد دانشجویانی که برای دریافت کمک های مالی اولیه اقدام میکنند، 61 درصد، دانشجویانی که نیازهایشان بطور کلی برآورده می شود، 40 درصد، دانشجویانی که بورسیه دریافت میکنند، 36 درصد و درصد متوسط برآورده شدن نیازها در این دانشگاه 70 درصد میباشد.

نقشه:
  نقد و بررسی:

  به این دانشگاه چه امتیازی می دهید؟

  خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی

  تعداد رأی: 2

  میانگین امتیاز: 5 (از 5)


  Loading ... ثبت امتیاز ...

  liberica.org © 2009 - 2015

  کلیه حقوق برای نویسندگان محفوظ است.

  دانلود کتاب علمی دانلود رایگان مقاله

  در صورت بروز مشکل و یا نیاز به پشتیبانی با ایمیل info.liberica@gmail.com تماس حاصل فرمایید.

  انتشار مطالب «لایبریکا» در رسانه های کاغذی و دیجیتال، بدون کسب اجازه از مدیر سایت ممنوع است.