دست رباتیک کنترل پذیر با ذهن و دارای حس لامسه

robotic-hand

دنیس سورنسن دست چپ خود را 9 سال پیش هنگام اجرای مراسم آتش بازی از دست داده است. از آن زمان تاکنون او از دست مصنوعی استفاده کرده اما هرگز دستی مثل این نداشته است. سورنسن می گوید: “بازخورد حسی باورنکردنی بود. وقتی که یک شیء را برمیدارم می توانم احساس کنم که نرم یا سخت است، گرد است یا مربع. می توانم چیزهایی را احساس کنم که در 9 سال گذشته قادر نبوده ام.”

در سال اخیر یک تیم متشکل از مهندسین اروپایی دستی مصنوعی برای او ساختند که به طور مستقیم به اعصاب باقی مانده در بازوی او متصل می شود. این بدان معناست که دست قادر است احساس ناشی از لمس اشیاء را از طریق بازوی او به مغز ارسال کند. به علاوه هنگامی که سورنسن می خواهد شیئی را بردارد، می تواند به سادگی با فکر کردن به آن دست خود را حرکت دهد.
پروتز دست جدید او تنها یک نمونه ی آزمایشی است که محققان مجبورند بنا به قانون اتحادیه ی اروپا برای تجهیزات پزشکی آزمایشی آن را تا حداکثر یک ماه دیگر از بازوی او جدا کنند. با این حال او به محققان نشان داد که قادر به انجام کارهایی مثل تمایز یک بطری، یک توپ تنیس و یک پرتقال است. او در حین انجام آزمایش چشم بند و هدفون داشت تا بتواند اثبات کند تنها با حس لامسه ی خود قادر به انجام این کار است.
سیلوِسترو میکِرا مهندس سرطراح این دست می گوید: “آنچه ما انجام دادیم ارائه ی اطلاعات لمسی او بود. این اولین باری است که از این دست به صورت همزمان برای تنظیم نیرو در حال کار استفاده می شود”. ساخت این دست یک گام دیگر در راستای تلاش جهانی محققان برای ساخت پروتز های دارای درک طبیعی لامسه است. احساس لامسه برای بسیاری از کارهای روزمره ی ما ضروری است. بدون آن، افرادی که از پروتز های دست مصنوعی استفاده می کنند همواره باید مراقب و نگران این باشند که هنگام برداشتن چیزی، با دقت دست خود را به طرف آن هدایت کنند و یا چه میزان باید آن را محکم نگه دارند تا سقوط نکند یا فشرده و خراب نشود. با استفاده از این دست آن ها می توانند به صورت کاملا طبیعی اشیاء را از یک چکش گرفته تا یک تخم مرغ به راحتی و به صورت ناخودآگاه در دست خود بگیرند.

sorensen-with-many-research

پیش از این نیز محققان در زمینه ی ساخت پروتز های دست احساس پذیر آزمایشاتی انجام داده بودند. یکی از مهمترینِ این موارد آزمایشی است که 10 سال پیش صورت پذیرفته و دست ساخته شده توسط تیم میکرا یک گام دیگر در تکامل این مسیر است.

این پروتز دست نیاز به جراحی برای اتصال مستقیم الکترود به اعصاب بازو دارد. نیاز به مطالعات بیشتر در زمینه ی امکان نگه داری الکترودها در بدن و مدت زمانی که این قالبیت وجود دارد بسیار حیاتی است. شاید محققان جوان کشورمان و بخصوص مهندسان ارشد مکانیک که در زمینه ی پزشکی و بیومکانیک علاقه مند به فعالیت هستند بتوانند در این زمینه تحقیقاتی انجام دهند و با بهبود روش ها و اطلاعات حاضر به برداشتن گامی دیگر در عرصه ی کمک به بشریت کمک کنند.

میکرا و تیم او مقاله ی خود درباره پروتز دست سورنسن را دیروز در مجله علوم پزشکی Science Translational Medicine منشر نموده اند.

  نقد و بررسی:

  این مطلب را چگونه ارزیابی می کنید؟

  خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی

  تعداد رأی: 3

  میانگین امتیاز: 3.67 (از 5)


  Loading ... ثبت امتیاز ...
  با دیگران به اشتراک بگذارید: