ربات ماهی که مانند ماهی واقعی شنا می کند

ربات ماهی که مانند ماهی واقعی شنا می کند 1

ربات های نرم اخیرا به موضوعی جذاب برای تحقیق تبدیل شده بطوری که اکنون ژورنال مقالات متعلق به خود (Soft Robotics) را نیز دارد. در اولین شماره ی این ژورنال که در ماه اخیر منتشر شده است، محققان MIT گزارش تحقیقات خود در زمینه ی اولین ربات نرم ماهی را منتشر کرده اند. این ربات قادر است به صورت خودکار شنا کند و به سرعت یک ماهی عملیات مانور برای فرار را اجرا کند.

پرفسور دنیلا راس، استاد علوم کامپیوتر ومهندسی دانشگاه MIT که رهبری آزمایشگاه علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی را بر عهده دارد می گوید: “ما به دلایل زیادی به ربات های نرم علاقه مندیم. به تدریج که ربات ها بیشتر وارد زندگی انسان ها می شوند و با مردم تماس برقرار می کنند، خیلی ساده تر می شود ربات هایی امن ساخت اگر دارای بدنی نرم و منعطف باشند.”

وی اضافه می کند: “دلیل دیگر علاقه به این ماشین های نرم تغییر ماهیت برنامه ریزی مسئله است. در بسیاری از سیستم های برنامه ریزی حرکت، اجتناب از برخورد با محیط بیشترین اولویت را دارد که این موضوع معمولا موجب رفتار حرکتی بدون بازده در ربات ها می شود. چرا که ربات مجبور است برای یافتن مسیر حرکت بدون برخورد مسائل متعددی را حل کند.”

اما ربات ماهی از مزیت بالقوه ی سوم ربات های نرم استفاده می کند. بدن این ربات قادر است به صورت کاملا پیوسته تغییر شکل دهد و این منجر به بی نهایت ترکیب حرکتی مختلف می شود که در ربات های لولایی دست یافتنی نیست. انحنای پیوسته ی بدن ماهی هنگامی که حرکت می کند موجب می شود ماهی ها بتوانند مسیر حرکت خود را با سرعت بسیار زیادی تغییر دهند.

ماهی های رباتیک توسط اندرو مارکیز، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه MIT و نویسنده ی اول مقاله ی منتشر شده ساخته شده اند. از طرفین دم ماهی یک کانال بلند عبور کرده است. دی اکسید کربن آزاد شده از مخزنی که در شکم ماهی قرار گرفته موجب حرکت کانال و خم کردن دم ماهی در جهت مخالف می شود.

ربات ماهی که مانند ماهی واقعی شنا می کند

هر نیمه ی دم ماهی تنها دو پارامتر کنترلی دارد: قطر نازلی که گاز را در داخل کانال آزاد می کند و مدت زمانی که نازل باز است. مارکیز در آزمایشات خود یافته است زاویه ای که در آن مسیر ماهی عوض می شود، که مقدار آن از صد درجه نیز تجاوز می کند، می تواند با استفاده از مدت زمان باز بودن نازل و سرعت آن را می توان با قطر نازل کنترل کرد. او می گوید این جدا بودن پارامترها چیزی است که قبلا زیست شناسان در ماهی ها مشاهده کرده اند.

این ماهی قادر است 20 تا 30 مانور فرار قبل از تمام شدن گاز داخل مخزن خود انجام دهد. مارکیز می گوید: “این ربات برای کشف قابلیت های عملکردی ساخته شده و نه عملیات طولانی مدت. گام های بعدی در تحقیقات آینده ایجاد سیستمی است که بتواند بهینه تر و با توان حرکت طولانی تر عمل کند.”

در فیلم زیر می توانید حرکت ماهی رباتیک نرم را در داخل آب مشاهده کنید.

منبع: MIT

  نقد و بررسی:

  این مطلب را چگونه ارزیابی می کنید؟

  خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی

  تعداد رأی: 5

  میانگین امتیاز: 5 (از 5)


  Loading ... ثبت امتیاز ...
  با دیگران به اشتراک بگذارید:

  یک فکر در “ربات ماهی که مانند ماهی واقعی شنا می کند”

  1. خیلی جالب بود، ایده ی خوبی بوده. ایده ربات های نرم مدت هاست توسط ناسا دنبال میشه. معمولا موادی که استفاده میشه، پلیمرهای الکترواکتیو هستش. دوستانی که علاقه دارن میتونن به لینک زیر مراجعه کنن.
   http://eap.jpl.nasa.gov

  امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.