مهندس مکانیک امروز و آینده: نتایج یک نظرسنجی

مهندس مکانیک امروز و آینده نتایج نظرسنجی انجام شده توسط ASME

مهندسان به توانایی خود برای مقابله با چالش های دنیا در دهه های آینده خوشبین هستند و انتظار دارند این امر با کار در تیم های متشکل از متخصصین میان رشته ای که به طور فزاینده ای در حال گسترش اند انجام شود. بنابر یک بررسی انجام شده درباره ی جایگاه امروز و آینده ی مهندسی مکانیک، توسط انجمن مهندسان مکانیک امریکا (ASME)، مهندسان مکانیک باور دارند که آن ها نیاز به مهارت هایی بیشتر از چیزی که اکنون در برنامه های تحصیلی دانشگاه ها وجود دارد نیاز دارند.

در این نظرسنجی که در سال 2011 انجام شده، در زمانی که بیکاری در امریکا بیش از حال حاضر بود و واقعه ی هسته ای در فوکوشیمای ژاپن سرتیتر همه ی خبرگزاری ها بود، نشان داده شده که اکثر پاسخ دهندگان نسبت به توانایی مهندسان در مقابله با چالش های جهانی خوشبین هستند.

این نظرسنجی بیان می کند که تنها 34 درصد از پاسخ دهندگان نسبت به صنعت هوافضا احساس خوبی دارند، جایی که برنامه ی شاتل فضایی در حال بیکار شدن و صنعت آن در حال کوچک شدن است. همچنین پاسخ دهندگان بخش انرژی و زمینه های مرتبط با آن مانند انرژی های تجدید پذیر را به عنوان زمینه های پیشتاز مهندسی در دو دهه ی آینده می دانند. زمینه های مهندسی زیستی و فناوری نانو و آب سه مورد بعدی هستند که بیشترین رأی را به خود اختصاص داده اند (شکل زیر).

مهندس مکانیک امروز و آینده نتایج نظرسنجی انجام شده توسط ASME 1

در این نظرسنجی از مهندسین خواسته شده که زمینه های مختلف را در سه شاخه ی “در حال از بین رفتن”، “پایدار” و یا “در حال ظهور” طبقه بندی کنند. مهندسی زیستی (بایو) و فناوری نانو دوباره به عنوان زمینه های “در حال ظهور” توسط مهندسین انتخاب شده اند. همینطور از مهندسین خواسته شده که ابزار ها و تکنیک ها را نیز به همان شیوه طبقه بندی کنند. تعداد کمی از پاسخ دهندگان به “در حال از بین رفتن” در زمینه ی تکنیک های مهندسی معتقد بوده اند. این یافته بدان معناست که از دیدگاه مهندسان، مجموعه ی مهارت های کنونی به قوت خود برای رفع نیاز های امروزی باقی می مانند و انتظار دارند برای خدمت در آینده نیز از آن ها استفاده کنند.

بسیاری از مجموعه مهارت ها به عنوان “در حال ظهور” و “پایدار” طبقه بندی شده است که نشان می دهد پاسخ دهندگان احساس می کنند تکنولوژی هایی مانند شبیه سازی حرکت و نمونه سازی مجازی در حال حاضر پیشتاز هستند ولی هنوز تا ایفای یک نقش محکم و پایدار فاصله دارند. بیشتر ابزار های بلوغ یافته، مانند طراحی به کمک کامپیوتر (CAD)، دینامیک سیالات محاسباتی (CFD)، تحلیل اجزاء محدود (FEA) و مدیریت پروژه، توسط درصد بالایی از شرکت کنندگان به عنوان موارد “پایدار” در نظر گرفته شده اند.

این چارت تفاوت بین پاسخ های "درحال ظهور" و "پایدار" را برای هر ابزار/تکنیک نشان می دهد.

این چارت تفاوت بین پاسخ های “درحال ظهور” و “پایدار” را برای هر ابزار/تکنیک نشان می دهد.

همچنین بر اساس این گزارش استفاده از مهارت های ارتباطی به همراه مهارت کار با نرم افزارهای کامپیوتری برای موفقیت مهندسان حیاتی است. در این نظرسنجی مهندسان تازه کار جایگاه مهمتری برای برنامه نویسی کامپیوتری و مهارت های نرم افزاری قائل بوده اند و این در صورتی است که مهندسان باتجربه و ارشد تمرکز بیشتری بر روی مهارت های ارتباطی داشته اند.

مهندسان شرکت کننده در این نظرسنجی بر این باورند که مهارت های ارتباطی از قبیل توان نگارش طرح کسب و کار، نگارش فنی، صحبت در جمع و آماده کردن ارائه (Presentation) حیاتی تر از خود کار مهندسان است. مهارت هایی که برای کار موفق در دنیا و بازارهای بدون مرز آن ضروری است دانستن زبان و فرهنگ دیگر کشورهای دنیا است. در گزارش آمده است که: “نتایج نشان می دهد که پاسخ دهندگان باوری قوی به ادامه ی روند کنونی بازارهای جهانی و رشد سریع آن دارند که نیازمند مهندسانی است که بر توسعه ی مسائل مهم در روابط بین الملل و همگام بودن با شرایط تمرکز داشته باشند.”

نتیجه گیری

انتظار می رود افزایش نیازهای انرژی و مسائل زیست محیطی پیرو آن فعالیت تعداد زیادی از مهندسان را در دهه های آینده به خود اختصاص دهد. انرژی های تجدیدپذیر، مانند انرژی خورشیدی و باد به عنوان تکنولوژی های اولیه در این زمینه، و سپس نانو فناوری زمینه هایی هستند که مهندسان نیازمند آموزش و دانش بیشتر درباره ی آن ها هستند. 

داشتن مهارت های اقتصادی و ارتباطی در کنار مهارت کار با نرم افزار برای مهندسان مکانیک آینده ضروری است و نمی توان بدون داشتن این مهارت ها در زمینه های مختلف مهندسی پیش رفت. حرف آخر اینکه بسیاری از نیازهای مهندسان مکانیک آینده در دانشگاه ها برآورده نمی شوند و دانشجو باید خود به صورت هوشمندانه اهداف خود را تعیین و به سوی کامل کردن مهارت های مورد نیاز برای دستیابی به آن ها گام بردارد.

مرجع مورد استفاده:

The State of Mechanical Engineering: Today and Beyond

  نقد و بررسی:

  این مطلب را چگونه ارزیابی می کنید؟

  خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی

  تعداد رأی: 7

  میانگین امتیاز: 4.71 (از 5)


  Loading ... ثبت امتیاز ...
  با دیگران به اشتراک بگذارید: