یک بررسی در رابطه با نسبت مهندسان زن و مرد

یک بررسی در رابطه با نسبت مهندسان زن و مرد

جامعه ی مهندسان زن (SWE) اخیرا گزارشی با عنوان “زنان در مهندسی: بررسی ای در تحقیقات صورت گرفته در 2013″ منتشر کرده است. هدف این گزارش بررسی بیشترین موضوعات مورد تحقیق زنان در رشته های علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات بوده است. در این تحقیق بیش از 100 انتشارات بررسی شده است. بر اساس این گزارش که بر مبنای اطلاعات بدست آمده در سال 2013 نگارش شده، هنوز فاصله ی زیادی بین محققان مرد و زن در رشته های علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات وجود دارد. به طور کلی تنها 14.5 درصد از دانشجویان زن به تحقیق در این زمینه علاقه نشان داده اند و این در حالی است که این رقم در جنس مخالف به 40 درصد می رسد.

طبق گفته ی این گزارش “به نظر می رسد علت اصلی این موضوع ناشی از نقش های کلیشه ای زنانه و مردانه ای است که هنوز جامعه (و والدین) از دانشجویان انتظار دارند و دختران را بیشتر به شغل های آموزشی و تربیتی سوق می دهند.” به همین خاطر است که بیشتر زنانی علاقه مند به رشته های علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات به سوی رشته هایی مانند زیست شناسی و شیمی می روند تا رشته های مهندسی.

Social-Science-Research-Targets-Female-Engineers_01

مقطع کارشناسی رشته های مختلف مهندسی، منبع: Yoder, Engineering by the Numbers, American Soceity for Engineering Education, 2013

این تحقیق سوالات زیادی را در زمینه ی علل نسبت بسیار پایین گرایش زنان به رشته های فنی و مهندسی ایجاد می نماید. هرچند در جوامع شرقی مانند کشور ما موضوع نگرش اجتماعی بسیار مهم تر از کشورهای غربی به نظر می رسد، اما باز هم نمی توان از پیچیدگی و اهمیت علل موثر دیگر غافل شد.

منبع: ASME

  نقد و بررسی:

  این مطلب را چگونه ارزیابی می کنید؟

  خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی

  تعداد رأی: 7

  میانگین امتیاز: 4.29 (از 5)


  Loading ... ثبت امتیاز ...
  با دیگران به اشتراک بگذارید: