پلیمر خود-ترمیم شونده و ارزان قیمت

dynamicpolyurea

استفاده از پوشش های خود-ترمیم شونده یک گام به استفاده در مصارف روزمره نزدیکتر شد و این به علت تحقیق انجام شده در دانشگاه ایلینوی است. محققان این دانشگاه پلیمری ساخته اند که پس از نصف شدن بدون استفاده از کاتالیست و یا سایر مواد شیمیایی ذوب و دوباره به هم پیوند می خورد.

این ماده مخلوطی خاص ازترکیبات تجاری در دسترس است، مانند پلی اوریا که در بیشتر مواد پلیمری صنعتی مانند رنگ ها و پلاستیک ها یافت می شود. بنا به گزارش محققان در این ترکیب ساختار مولکول ها به گونه ای است که پیوند میان آن ها دارای طول بیشتری است و مولکول ها راحتتر قادرند از هم جدا شده و همینطور مجددا در کنار یکدیگر قرار گیرند.

هنگامی که نمونه های ساخته شده از ماده ی نامیده شده به عنوان “پلی اوریای دینامیک” بریده شدند و سپس در آزمایشگاه به مدت یک روز از مکان بریده شده در کنار یکدیگر قرار گرفتند، قطعات بریده شده با استحکامی تقریبا برابر با استحکام اولیه ی خود به یکدیگر متصل گردیدند. این فرآیند در دمای اتاق عمل می کند، اما افزایش دما موجب تسریع آن می شود.

پیش از این برخی دیگر از مواد خود-ترمیم شونده که دارای میکرو-کپسول های حاوی مایع هستند ساخته شده اند که در جریان شکسته شدن ماده، کپسول ها باز شده و محتویات آن ها بیرون می آید. این به این معناست که این مواد تنها تا زمانی قادر به ترمیم خود هستند که کپسول های سالم در آن ها وجود داشته باشد. در مقابل پلی اوریای دینامیک بنا به گزارش ها می تواند بارها و بارها شکست های خود را به واسطه ی ساختار مولکولی خود ترمیم کند.

مقاله ی حاصل از این تحقیق اخیرا در مجله ی Nature Communications منتشر گردیده است.

منبع: دانشگاه ایلینوی

  نقد و بررسی:

  این مطلب را چگونه ارزیابی می کنید؟

  خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی

  تعداد رأی: 1

  میانگین امتیاز: 5 (از 5)


  Loading ... ثبت امتیاز ...
  با دیگران به اشتراک بگذارید: