نانوموتورها برای اولین بار در سلول های زنده کنترل شدند

nanomotorscontrolledinsidecells

تصور کنید اگر ممکن بود یک ماشین کوچک را به داخل یک سلول زنده بفرستید، آن ها می توانستند دارو با خود حمل کنند، جراحی های فوق العاده کوچک انجام دهند و یا حتی سلول را در صورت نیاز از بین ببرند. اکنون کمی به تحقق این ایده نزدیک تر شده ایم. محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا با موفقیت نانوموتورهایی را در داخل سلول انسان قرار داده اند و سپس آن ها را از راه دور کنترول کرده اند.

این نانوموتورها ذرات کوچکی به شکل موشک هستند که با دریافت امواج مافوق صوت از خارج شروع به چرخش می کنند. همچنین می توان آن ها را با امواج مغناطیسی مناسب هدایت کرد.

سلول های مورد آزمایش در این تحقیقات سلول های HeLa نامیده می شوند که سلول های سرطان دهانه ی رحم هستند و معمولا در تحقیقات از آن ها استفاده می شود. این سلول ها نانوموتورها را جذب نموده و هنگامی که پالس های مافوق صوت ارسال می شوند، موتورها به حرکت درون سلول ها وا داشته می شوند.

با توجه به نوع عملی که مورد نیاز است نانو متورها به سادگی می توانند به ساختار داخلی سلول ضربه وارد کنند، سلول ها را با چرخش حول خود نابود کنند و یا غشای سلول را از داخل پاره کنند. دو مورد آخر می توانند به خوبی در درمان بیماری های سرطانی که هدف از بین بردن سلول سرطانی است کاربرد داشته باشند.

همچنین محققان بیان کرده اند که نانوموتورها می توانند به صورت مستقل از یکدیگر نیز حرکت کنند. این قابلیت قطعا لازم است چرا که اگر تعداد زیادی از این موتور ها در تعداد زیادی سلول مورد استفاده قرار بگیرد آن ها نباید همگی به یک جهت حرکت کنند.

منبع: دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا

 

  نقد و بررسی:

  این مطلب را چگونه ارزیابی می کنید؟

  خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی

  تعداد رأی: 1

  میانگین امتیاز: 4 (از 5)


  Loading ... ثبت امتیاز ...
  با دیگران به اشتراک بگذارید: