آیا می توان از انرژی تغییرات رطوبت هم استفاده کرد؟

humidity-generator

دکتر اوزگور ساهین از دانشگاه کلمبیا، معتقد است که تبخیر آب بزرگترین منبع قدرت در طبیعت است. وی و همکارانش در تلاشی برای اثبات پتانسیل این منبع بکر، ژنراتور الکتریکی ای با صفحه های لاستیکی ساختند که با تغییر رطوبت به واسطه ی پوششی از باکتری حرکت می کند.

در مطالعه ای که در سال 2012 نتایج آن در مجله ی Journal of the Royal Society Interface منتشر گردیده است، دکتر ساهین و همکارانش توضیح داده اند که چگونه یک باکتری خاک به نام باسیلوس سابتیلیس (Bacillus subtilis)، خشک و به یک هاگ خفته ی سخت و چروک خورده تبدیل می شود. این نوع هاگ می تواند با جذب آب بلافاصله به شکل اولیه ی خود بازگردد.

humidity-generator-1

محققان متوجه شدند که این باکتری ها با این قابلیت خود برای کوچک شدن و بازگشت به حالت اولیه قادر به ذخیره ی انرژی هستند. در تلاشی برای اندازه گیری انرژی این هاگ ها، دکتر ساهین یک صفحه ی سیلیکونی کوچک را با این باکتری ها پوشش داد. وی مشاهده نمود که به واسطه ی تغییرات رطوبت صفحه ی سیلیکونی خم و صاف می شود و این پدیده به راحتی با چشم غیر مسلح قابل رویت است.

ساهین کشف نمود که یک صفحه ی منعطف پوشیده شده با این نوع هاگ 1000 برابر قوی تر از ماهیچه ی انسان عمل می کند. وی همچنین محاسبه نمود که مرطوب کردن 450 گرم باکتری خشک می تواند انرژی لازم برای بالا بردن یک اتومبیل به ارتفاع 1 متر از سطح جاده را فراهم کند.

پس از تست مواد مختلف ساهین به این نتیجه رسید که استفاده از لاستیک بهترین نتیجه را برای استفاده از انرژی باکتری ها می دهد. وی با استفاده از چند لگو، یک فن مینیاتوری، یک آهن ربا و یک صفحه ی پوشیده شده با هاگ، یک ژنراتور رطوبتی ساخت که با چرخاندن آهن ربا برق تولید می کند.

تیم محقق بر روی این پروژه نتایج مطالعات خود را در مجله ی Nature Nanotechnology منتشر کرده اند.
منبع: Wyss Institute

 

  نقد و بررسی:

  این مطلب را چگونه ارزیابی می کنید؟

  خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی

  تعداد رأی: 4

  میانگین امتیاز: 4.5 (از 5)


  Loading ... ثبت امتیاز ...
  با دیگران به اشتراک بگذارید: