گزارشکار آزمایش ژیروسکوپ

ژیروسکوپ

مقدمه ای از این گزارش:

ژیروسکوپ یا چرخش نما ابزاری برای اندازه‌گیری جهت و ماندن در راستای یک جهت مشخص است. در وسایل حرکتی اطلاع از موقعیت و زاویه جسم و سرعت زاویه ای آن امری ضروری است، چرا که بدون اطلاع از وضعیت جسم، کنترل آن به سمت هدف غیر ممکن بوده و امری محال به نظر می‌رسد. به دست آوردن این اطلاعات از روی زمین کاری بسیار پیچیده، در عین حال سخت و در بعضی موارد غیر ممکن است و در صورت امکانپذیری تأخیر زمانی برای اجسامی مثل موشک حیاتی بوده و موجب انحراف مسیر موشک می‌شود.
ژیروسکوپ ها سنسورهایی می‌باشند که ما از آن ها جهت به دست آوردن سرعت زاویه‌ای و موقعیت زاویه‌ای استفاده می کنیم. با پردازش این اطلاعات می‌توان موقعیت کلی جسم را نیز بر اساس محاسبات به دست آورد. ژیروسکوپ عضو اصلی سیستم های هدایت اینرسی می‌باشد. سیستم هدایت اینرسی که در ناوبری اینرسی مورد استفاده قرار می‌گیرند، سیستم هایی هستند که برای مشخص کردن موقعیت یک متحرک مانند وضعیت هواپیما یا کشتی با استفاده از متغییر های اینرسی آن مثل سرعت و شتاب به کار می روند و این امر از طریق اندازه گیری این کمیت ها توسط حس کننده اینرسی انجام می‌گیرد.

سرفصل های این گزارش:
مقدمه و دیباچه
سرآغاز بحث
تاریخچه
ژیروسکوپ چیست و چه وظیفه ای دارد؟
نگاه علمی به مسئله
تقسیم بندی انواع ژیروسکوپ از دیدگاه ساختمان
کاربردهایی از ژیروسکوپ
برخی از انواع ژیروسکوپ ها
هدف آزمایش
دستگاه آزمایش
تئوری آزمایش
حرکت ژیروسکوپی، تقدیم (پیشروش) پایا
تعیین ممان اینرسی روتور بر اساس زمان تناوب آونگ
روش انجام آزمایش
نتایج و نمونه محاسبات
نمودارها
نتیجه گیری
بررسی علل ایجاد خطا
منابع و مراجع

    دانلود تنها برای اعضای ویژه (با پرداخت حق اشتراک) مجاز است. برای مشاهده ی لینک دانلود مستقیم وارد شوید. در صورتی که هنوز عضو نشده اید ثبت نام کنید.
نقد و بررسی:

این مطلب را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی

تعداد رأی: 2

میانگین امتیاز: 5 (از 5)


Loading ... ثبت امتیاز ...