اختراع برتر ۲۰۱۳: لامپ کیسه شنی (Ballast Bulb)

ballastmain

بیش از 780 میلیون نفر در سراسر دنیا از نفت سفید برای تامین روشنایی خانه های خود استفاده می کنند. اما سوخت گران است و هنگام سوختن گازهای سمی منتشر می کند به علاوه سالانه بسیاری از خانه ها بخاطر استفاده از همین نوع روشنایی دچار حریق می شوند. در سال 2008، مارتین ریدفورد طراح محصول در لندن و همکارش جیم ریوز تصمیم به ایجاد یک جایگزین امن و ارزان برای روشنایی خانه ها گرفتند.

ریدفورد می دانست که یک وزنه ی درحال سقوط می تواند انرژی کافی برای به کار انداختن ساعت پدربزرگش تولید کند، پس چرا برای روشن کردن نه؟ برای پیدا کردن پاسخ این سوال، او محور یک چراغ قوه ی دستی (چراغ قوه ای که با چرخواندن یک دستگیره نور تولید می کند) را به چرخ یک دوچرخه متصل کرد. او یک وزنه از چرخ دوچرخه آویزان کرد تا چرخ را به چرخش در بیاورد. چرخ شروع به چرخیدن کرد و چراغ قوه روشن شد.

gravitylight

در طول چهارسال بعد ریدفورد، ریوز و یک تیم کوچک، ساعات اضافی روز خود را برای تکمیل و بهینه سازی پروژه ی GravityLight در یک زیرزمین مشغول به کار شدند. برای استفاده از این چراغ یک فرد ابتدا آن را آویزان می کند، سپس یک کیسه ی پارچه ای را تا وزن 28 پوند (12.7 کیلوگرم) از سنگ، خاک و یا مواد دیگر پر می کند. با بلند کردن و رها کردن کیسه، یک تسمه ی دندانه دار که از میان GravityLight عبور می کند به تور پیوسته شروع به حرکت می کند. تسمه یک سری چرخدنده را می چرخاند و باعث چرخش یک موتور کوچک می شود تا انرژی یک لامپ LED را برای 30 دقیقه روشن ماندن تامین کند.

تیم ریدفورد از کمک های مردمی برای ساخت 1000 عدد GravityLight که قصد دارند به کشورهای در حال توسعه ارسال کنند بعلاوه ی 6000 عدد برای حامیان مالی آن خبر داده است. ریدفور درباره ی استقبال مردم از GravityLight می گوید: “این خیلی هیجان انگیز است که شاهد واکنش مثبت زیادی نسبت به آنچه که انجام می دهیم باشیم”. علاوه بر روستاهای دور از دسترس، GravityLight می تواند در کمپ های اردوگاهی، زیستگاه ها و هر گوشه ی تاریکی که برق به آنجا راه نیافته استفاده گردد. ریدفورد امیدوار است تا مجوز خرده فروشی این محصول با قیمت کمتر از 10 دلار را دریافت نماید. این اختراع تا کنون برنده ی چندین عنوان اختراع برتر در سال های 2013 و 2014 از نشریات و مسابقات معتبر بوده است.

مخترعان: Jim Reeves, Martin Riddiford

شرکت: Therefore

اختراع: GravityLight

منبع: Popular Science

  نقد و بررسی:

  این مطلب را چگونه ارزیابی می کنید؟

  خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی

  تعداد رأی: 4

  میانگین امتیاز: 4.5 (از 5)


  Loading ... ثبت امتیاز ...
  با دیگران به اشتراک بگذارید: