استفاده از نانولوله کربن به عنوان پوشش تاخیر در آتش

cntfirecoating

مبلمان شما می تواند شما را بکشد! به گزارش انجمن ملی حفاظت از آتش امریکا، حدود 20 درصد از مرگ و میر ناشی از آتش بین سال های 2006 و 2010 به سبب شعله ور شدن مبلمان در ابتدای شروع آتشسوزی بوده است. در واقع این پارچه ی بیرونی مبلمان نیست که به سرعت می سوزد بلکه فومی که در زیر آن قرار دارد به شدت مشتعل می شود و زمینه ی یک آتش سوزی غیر قابل کنترل را فراهم می کند. با در نظر داشتن این موضوع، دانشمندان موسسه ملی استاندارد و فناوری امریکا (NIST) از نانولوله های کربنی پوششی ساختند که موجب کاهش 35 درصدی اشتعال پذیری فوم می گردد.

یک ورق از این پوشش با قرار دادن لایه ای از نانولوله در میان دو لایه ی پلیمری و سپس چسباندن چهار لایه از این ساندویچ سه لایه بر روی هم ساخته می شود. با وجود اینکه این پوشش از 12 لایه تشکیل شده است مجموع ضخامت آن کمتر از یک صدم قطر موی انسان است.

یکی از مسائل مشکل ساز در این پژوهش دشواری چسباندن نانولوله ها به پلیمر و توزیع یکنواخت آن ها بین دو لایه ی پلیمری بود. برای رفع این مشکل دانشمندان ملکول های حاوی نیتروژن که به عنوان گروه آمین ها شناخته می شوند را به نانولوله ها متصل کردند و این امر موجب افزایش چسبندگی میان نانولوله ها و لایه های پلیمری گردید. این روش مشابه تکنیکی است که در کشت سلولی به منظور نگه داشتن مولکول های DNA مورد استفاده قرار می گیرد.

هنگامی که نمونه های فوم پلی اورتان با پوشش ساخته شده تحت آزمایش قرار گرفتند به طور قابل توجهی مقاومتر از مواد ضدحریقی که اکنون در ساخت مبلمان استفاده می گردند عمل کردند. بعلاوه هنگامی که پوشش بطور مستقیم در معرض شعله قرار می گیرد با تولید یه لایه ی محافظ از جنس خاکستر جلوی ذوب و جاری شدن فوم را میگیرد که این مسئله نکته ی مهمی است که در هنگام آتش سوزی مبلمان صورت می گیرد و خطرات بسیاری را ایجاد می کند.

این تحقیق اخیرا در مقاله ای در ژورنال Thin Solid Films منتشر گردیده است.

منبع: NIST

  نقد و بررسی:

  این مطلب را چگونه ارزیابی می کنید؟

  خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی

  تعداد رأی: 3

  میانگین امتیاز: 3.67 (از 5)


  Loading ... ثبت امتیاز ...
  با دیگران به اشتراک بگذارید: