نوآوری برتر ۲۰۱۳: هواپیمای خانواده

synergy_illo_teaser

جان مک گینیس بر این باور است که خانواده های عادی ترجیح می دهند به جای رفتن به فرودگاه خودشان پرواز کنند. او در تلاش است تا به کمک پدر و پسرش و تعدادی داوطلب که تعدادشان به حدود بیست نفر می رسد، دست به اختراع دوباره ی هواپیمای شخصی بزند. برخلاف هواپیماهای کوچک امروزی، که تقریبا بیش از یک خانه قیمت دارند، مک گینیس می گوید هواپیمای او ارزانتر، ساکت تر و سه بار از نظر مصرف سوخت کارآمدتر است.

مک گینیس 47 ساله اولین هواپیمای خود را در سال دوم دبستان به پرواز درآورده است. او که اکنون یک تولید کننده ی کامپوزیت است به گفته ی خود از سنین کودکی به فکر برطرف کردن مشکل بازدهی هواپیماهای شخصی بوده و طی دو دهه به مطالعه ی مباحث مهندسی هوافضا و دینامیک سیالات پرداخته است. اکنون او در حال ساخت هواپیمای خانوادگی خود با نام Synergy (سینرژی) است.

بال های سینرژی به طرف بالا خم شده و به شکل یک باکس در آمده اند تا ضمن داشتن کمترین نیروی پسا بیشترین بازدهی را داشته باشند. نیمه ی بالایی هر بال به طرف پشت بدنه کشیده می شود تا به عنوان دُم و کنترل کننده ی پایداری هواپیما عمل کند. بال طراحی شده به این شکل موجب پرواز گلایدری (بدون موتور) ساده تر می شود. به علاوه با قرار دادن پروانه ی هواپیما در عقب آن از سر و صدای زیاد موتور در زمان اوج گیری کاسته می شود.

synergy_mainimage

ویژگی های برجسته ی طراحی این هواپیما را می توان به این ترتیب برشمرد:
1- موتور توربودیزل که حرارت را از پایین پروانه خارج می کند و برای تولید تراست و اوج گیری استفاده می شود.
2- بال های بزرگ اجازه می دهند که برخاستن و فرود هواپیما در سرعت های پایین تری انجام شود.
3- دُم باکسی شکل به ایجاد الگوهای جریانی که موجب کاهش نیروی پسا و افزایش پایداری پرواز می شوند کمک می کند.
4- یک خلبان خودکار کامپیوتری می تواند سینرژی را در نزدیک ترین باند فرود بنشاند و یا از یک چتر برای مواقع فرود اضطراری استفاده کند.

family_

مک گینیس در گاراژ خانه ی پدرش بر روی سینرژی کار می کند، که در آن از دستگاه های CNC و قالب های طراحی شده برای ساخت قطعات جدید استفاده می کند. مک گینیس به همراه خانواده اش تا کنون مدلی یک چهارم از هواپیمای سینرژی ساخته شده است. آن ها با جمع آوری کمک های مردمی به مبلغ 80000 دلار امید دارند تا هواپیمای پنج نفره ی خود را در مقیاس کامل به اتمام برسانند.

اختراع مک گینیس در نشریه ی معتبر Popular Science به عنوان یکی از نوآوری های برتر سال 2013 انتخاب شده است.

مخترع: John McGinnis
شرکت: Synergy Aircraft
اختراع: Synergy

منبع: Popular Science

  نقد و بررسی:

  این مطلب را چگونه ارزیابی می کنید؟

  خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی

  تعداد رأی: 4

  میانگین امتیاز: 4.25 (از 5)


  Loading ... ثبت امتیاز ...
  با دیگران به اشتراک بگذارید: