تحلیل سازه تکیه گاهی تحت بار حرارتی با ANSYS

thermal-ansys

در این آموزش به تحلیل استاتیکی و حرارتی یک سازه سیمی عمودی که به عنوان تکیه گاه یک تیر سلب به کار برده شده است می پردازیم. سازه ی مذکور با اتصال تیر سلب متصل به آن (شکل زیر) تحت بار کششی Q قرار داشته و همزمان کل سازه تحت بار حرارتی با اختلاف دمای ΔT قرار دارد. مسئله در نظر گرفته شده در این آموزش برگرفته شده از کتاب مقاومت مصالح تیموشنکو بوده و شماتیک آن در تصویر فوق قابل مشاهده است. در اینجا به کمک نرم افزار المان محدود انسیس و با استفاده از المان های خرپای دوبعدی (LINK1) به حل این مسئله می پردازیم و تنش های حاصل از بار مکانیکی و حرارتی را در سیم ها می یابیم. با توجه به شکل  ملاحظه می گردد که سیم ها از دو جنس مس و فولاد با خواص مشخص در نظر گرفته شده اند. با توجه به اینکه فیلم ضمیمه شده بطور کامل گویای مراحل انجام آن است در ادامه تنها به بیان صورت سوال و نتایج بدست آمده از کتاب مرجع می پردازیم. همچنین در یک فایل PDF که داخل فایل فشرده شده ی این آموزش قرار گرفته نتایج حاصل از حل این مسئله با نتایج تحلیلی مقایسه شده است.

نسخه نرم افزار: 12.1

نوع المان مورد استفاده: 2D Spar Elements – LINK1

مدت زمان فیلم آموزشی (دقیقه): 5:41 (حجم: 23.3 MB)

تصویر شبیه سازی در محیط نرم افزار:

thermal-ansys2

کتاب مرجع:

S. Timoshenko, Strength of Material, Part I, Elementary Theory and Problems, 2nd Edition

* فیلم آموزشی بدون صدا است و به واسطه ی کیفیت بالا شما می توانید کلیه ی روند آموزش داده شده را مشاهده کنید و جزئیات را از روی صفحه بخوانید.

دانلود تنها برای اعضای ویژه (با پرداخت حق اشتراک) مجاز است. برای مشاهده ی لینک دانلود مستقیم وارد شوید. در صورتی که هنوز عضو نشده اید ثبت نام کنید.
  نقد و بررسی:

  این مطلب را چگونه ارزیابی می کنید؟

  خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی

  تعداد رأی: 1

  میانگین امتیاز: 5 (از 5)


  Loading ... ثبت امتیاز ...