چاپ سه بعدی غضروف، روشی برای تمرین جراحی گوش!

100318_we_660

محققان دانشگاه واشنگتن یک تکنیک چاپ سه بعدی، که یک مدل غضروف مانند را ایجاد میکند، برای کمک به جراحان در جراحی گوش ایجاد کرده اند. به طور معمول از مواد مختلفی مثل صابون، سبزیجات یا قالب دندان برای تمرین جراحی گوش استفاده میشود. تیم دانشگاه واشنگتن با استفاده از مواد خانگی قادر به چاپ یک مدل سه بعدی شده اند که شباهت بیشتری به غضروف دنده ها دارد تا جراحان و کاراموزان جراحی بر روی آن تمرین کنند.

هنگام جراحی پلاستیک ایجاد گوش برای بیمارانی که گوش خود را از دست داده اند و یا گوش آنها به صورت مادرزادی رشد نکرده است، جراحان از غضروف دنده ها استفاده میکنند و آن را به شکل گوش فرم میدهند. اما محققان دانشگاه واشنگتن به تازگی روش موثر تر و بهتری را برای تمرین این جراحی پیچیده پیشنهاد داده اند.

آنجلیک برنز، رزیدنت گوش و حلق و بینی در دانشگاه واشنگتن و سرپرست نویسندگان مقاله ی تحقیقی می گوید “نسبت به آنچه که ما امروزه استفاده میکنیم این یک مزیت بزرگ است”.

نتایج این تحقیق به صورت خلاصه در کنفرانس جراحی سر و گردن که هفته ی گذشته در آکادمی گوش و حلق و بینی آمریکا در تگزاس دالاس برگزار شد ارائه شده است. سه جراح با تجربه غضروف سه بعدی چاپ شده را در مقایسه با مواد قالبگیری دندان که گرانتر هستند آزمایش کردند و سفتی آنها، حس القایی و کیفیت بخیه زدن آنها را با غضروف دنده ی واقعی مقایسه کردند. همه ی آنها معتقد بودند که ماده ی تولید شده توسط دانشگاه واشنگتن بیشتر شبیه غضروف دنده است و آن را گزینه ی مناسبی به عنوان یک ابزار آموزشی معرفی کردند.

100319_we_660

تیم محققان دانشگاه واشنگتن از پرینتر سه بعدی برای تولید قالب منفی دنده ی بیمار که از سی تی اسکن به دست آمده استفاده کرده اند.

مزیت دیگر این کار این است که مدل تولید شده توسط دانشگاه واشنگتن از روی سی تی اسکن چاپ شده و میتواند آناتومی منحصر به فرد هر بیمار را دارا باشد. این به این معنی است که یک عمل جراحی پیچیده میتواند پیش از موعد و به صورت آزمایشی انجام شود. مواد استفاده شده در این روش با آزمون و خطا از ترکیبی از سیلیکون، نشاسته ی ذرت، روغن های معدنی و گلیسرین تشکیل شده است و به قدری شبیه به بافت انسانی است که ربات جراحی آزمایشگاه فریب میخورد. با استفاده از یک قالب میتوان تعداد زیادی مدل تولید کرد و با این مدل ها جراحی را بیش از پیش تمرین کرد.

برنز معتقد است که این تکنولوژی یک پیشرفت بزرگ و حرکت رو به جلو است.

منبع The engineer

  نقد و بررسی:

  این مطلب را چگونه ارزیابی می کنید؟

  خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی

  تعداد رأی: 3

  میانگین امتیاز: 4.67 (از 5)


  Loading ... ثبت امتیاز ...
  با دیگران به اشتراک بگذارید: