ربات های بالارونده ی ICM

icm-wall-climb-mini

شرکت سازنده ماشین‌های بالارونده بین‌المللی (ICM)، دو ربات بالارونده را به لیست ربات‌های بالارونده خود اضافه کرد. در مدل MINI، ربات قادر به حرکت در فضاهای بسیار کوچک خواهد بود حال آنکه مدل MAXI برای سطوح و فضاهای بزرگتر مورد استفاده قرار خواهد گرفت. از مدل MINI  می‌توان برای کنترل آب‌بندها، توربین‌های بادی، زیردریایی‌ها و غیره استفاده کرد.

icm-wall-climb-mini-1

این ربات‌ها عمدتا برای استفاده‌های دریایی ساخته شده که در آن ربات MINI وزنی معادل 9 کیلوگرم و طولی برابر با 35 و عرضی برابر با 38 سانتیمتر خواهد داشت. در ساخت این ربات کوچک از فیبر کربن و اپوکسی بهره گرفته شده تا وزن مجموعه را در حداقل مقدار ممکن نگاه دارد. این ربات یک بازوی رباتیک را با خود حمل می‌کند که می‌توان بر روی آن یک لیزر را جاسازی کرد. ربات از این لیزر برای برش و از بین بردن پوشش‌ها از روی سطوح پیچیده در فضاهای تنگ و محبوس استفاده می‌کند. چنین فضاهایی را می‌توان در زیردریایی‌های هسته‌ای یافت.

icm-wall-climb-mini-2

ICM مدعی شده که اخیرا فرآیند تکمیل‌سازی ربات بالارونده MINI را به اتمام رسانده حال آنکه مدل MAXI هنوز در حال گسترش و تکمیل است. این در حالی است که Sam Maggio، مدیر عامل ICM گفته است که MAXI قادر خواهد بود تا بر روی سطوح بیرونی کشتی‌های نیروی دریایی برای از بین بردن پوشش روی آن مورد بهره‌برداری قرار گیرد. این ربات قادر به بالا رفتن از موانعی تا ارتفاع 1 اینچ (25 میلیمتر) را داراست.

ICM در سال 2001 ساخت ربات‌های بالارونده را آغاز کرد. ساخت این ربات‌ها توسط ICM همزمان با ابراز تاسف صاحب یکی از شرکت‌های پوشش‌های صنعتی مبنی بر دشوار بودن پاک سازی سطوح سازه‌های عظیم انجام گرفت. در روش سنتی می‌بایست اطراف سازه داربست‌های عظیم نصب گردد و به کمک روش سندبلاست سطوح پاک‌سازی شوند. ضایعات ایجاد شده همچون گرد و غبار و ذرات رنگ، روش سندبلاست را روشی مضر و خطرناک برای کارگران تبدیل کرده است.

به منظور حل این مشکل ICM ربات‌های بالارونده را که از سیستم خلا برای چسبیدن به دیواره‌ها استفاده می‌کنند معرفی کرد. از آنجایی که حتی یک دیواره‌ی بسیار صاف هم خواه ناخواه دارای موانع، پیچ‌ها و برآمدگی‌ها است، ربات باید قابلیت مواجه با این سطوح را داشته باشد. ICM در این ربات‌ها یک پد ضخیم از جنس فوم پلاستیکی را که نقش یک درزگیر غلطان فشاری را بازی می‌کند – مانند زنجیرهای گردان در تانک –معرفی کرد. این فوم می‌تواند موانعی با ارتفاع 20 میلیمتر را پشت سر بگذارد که در نتیجه این ربات را برای حرکت به روی دیوارهای آجری، صفحات استیل و سطوح خارجی هواپیماها مناسب ‌می‌سازد.

تمامی ربات های ساخته شده توسط ICM از راه دور و به کمک اپراتور با استفاده از دوربین‌های ویدئویی و کنترلرهایی شبیه به کنترلرهای بازی‌های ویدئویی کنترل می‌شوند. گستره وسیعی از دوربین‌ها، سنسورها، سیستم‌های پاک‌سازی (سایش، سندبلاست و غیره) و سیستم‌های رنگ‌زنی را می‌توان به این ربات‌ها متصل کرد. استفاده معمول از این ربات‌ها را می‌توان در بازرسی پره‌های بزرگ توربین‌های بادی، تمیز کردن سطوح داخلی و خارجی مخازن و کف کشتی‌ها و زیردریایی‌ها و کنترل و نگه‌داری بتون بکار رفته در آب‌بندها و نیروگاه‌های هسته‌ای عنوان کرد.

در حال حاضر ربات مدل MINI به عنوان نمونه‌ای استاندارد از ربات‌های بالارونده آماده عرضه است و مدل MAXI نیز از اوایل جولای سال 2014 به فروش گذاشته خواهد شد.

  نقد و بررسی:

  این مطلب را چگونه ارزیابی می کنید؟

  خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی

  تعداد رأی: 7

  میانگین امتیاز: 4.14 (از 5)


  Loading ... ثبت امتیاز ...
  با دیگران به اشتراک بگذارید: