سپر حرارتی جدید ناسا برای کاوشگران مریخ

NASA-Completes-Heat-Shield-Testing-for-Mars-Exploration-Vehicles

با پیشرفت ماموریت های ناسا در مریخ و ماموریت اکتشافی پیچیده ی انسان، فضاپیماها برای محافظت در مقابل حرارت شدید ورود به جو و کاهش شتاب در ارتفاع مناسب در جو نازک مریخ نیاز به سپر حرارتی بزرگتری دارند. مهندسان ناسا مدل سپر حرارتی مدل تکنولوژی ورود و فرود تطبیقی قابل باز شدن (ADEPT) را در شرایطی مشابه جو مریخ با موفقیت به پایان رساندند.

با پیشرفت ماموریت های ناسا در مریخ و ماموریت اکتشافی پیچیده ی انسان، فضاپیماها برای محافظت در مقابل حرارت شدید ورود به جو و کاهش شتاب در ارتفاع مناسب در جو نازک مریخ نیاز به سپر حرارتی بزرگتری دارند.

راکت های امروزی فضای محدودی برای جای دادن فضا پیما و سپر حرارتی دارند. با این حال مهندسان مرکز تحقیقات Ames در دره ی سیلیکون کالیفرنیا راه حلی برای محدودیت جا دارند.

تکنولوژی ADEPT ناسا یک راه حل خوب برای این مساله است. ADEPT یک سپر حرارتی قابل باز شدن است که از الیاف کربن استفاده میکند: یک سپر حرارتی که مثل چتر باز میشود. به تازگی محققان ناسا با موفقیت آز مایش شبیه سازی حرارتی مدل ADEPT را در شرایط مشابه ورود به جو مریخ انجام دادند. در این آزمایش یک جریان هوای بسیار داغ از یک نازل به قطر 21 اینچ از سمت چپ خارج میشود و باعث ایجاد یک شوک بزرگ حرارتی در مقابل ماده ی مورد آزمایش ADEPT، که به یک بازوی خنک کننده ی آبی وصل است، میشود.  در طی این آزمایش دما به حدود 3100 درجه ی فارنهایت میرسد. رگه های آبی رنگی که از ماده ی مورد آزمون دور میشوند به خاطر دی کامپوزیت شدن لایه های محافظ رزین، که از تخریب نقاط اتصال پارچه جلوگیری میکنند، اجاد شده است.

در این آزمایش از تجهیزات پیشرفته ی آزمایشگاهی و تصویر برداری استفاده شده تا پاسخ مواد به شرایط آزمایش و کدهای ترموساختاری اعتبار سنجی شوند. این آزمایش نشان داد که در آینده میتوان تست های متعدد دیگری بر روی این سیستم انجام داد تا بتوان این سیستم را بر روی تمام اجسام پرنده ی ناسا به کار برد.

منبع scitechdaily

  نقد و بررسی:

  این مطلب را چگونه ارزیابی می کنید؟

  خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی

  تعداد رأی: 2

  میانگین امتیاز: 3 (از 5)


  Loading ... ثبت امتیاز ...
  با دیگران به اشتراک بگذارید: