فضاپیمای رباتیک برای کمک به تعمیر ماهواره های در مدار

Engineers-Are-Developing-Robotic-Satellites-to-Assist-Satellite-Repairs-in-Orbit

ناسا در حال توسعه ی فناوری هایی برای تعمیر و سرویس ماهوارهای مدار دور است. این تکنولوژی به صورت فضاپیماهایی روباتیک است که از روی زمین و با جویستیک کنترل میشوند و انسان دخالت مستقیم در استفاده از آنها ندارد.

تصویر بالا خیلی شبیه به ابزاری است که به زودی برای تعمیر ماهواره ها استفاده خواهد شد: ربات مهره ای بازرسی بصری (VIPIR)، بورسکوپ مفصل دار رباتیک که به موتور دوم مجهز شده است و دوربین هایی با قابلیت زوم که به اپراتورها که نیاز به چشم رباتیک دارند کمک میکند تا بتوانند مشکل را رفع کنند، برخورد اجسام ریز آسمانی را پیدا کنند و ماهواره را تعمیر کنند. ناسا در اوایل امسال توانایی های VIPIR را با موفقیت نشان داد.

VIPIR در فاز دوم استفاده در مدار، در ایستگاه های سوختگیری رباتیک ناسا در ایستگاه فضایی بین المللی استفاده میشود. در حال حاضر ایستگاه های سوختگیری رباتیک از ربات های دوبازویی آژانس فضایی کانادا، دکستر، استفاده میکنند تا نشان دهند چگونه در آینده ربات ها میتوانند در فضا سوخت رسانی یا تعمیر کنند. در فاز سوم ایستگاه های سوختگیری رباتیک تیم تعمیر فضاپیمای ناسا در مرکز پرواز فضایی گودارد برنامه دارد تا تا گاز بی رنگ و نجیب زنون را که برای موتورهای یونی پر کاربرد است انتقال دهد.

منبع scitechdaily

  نقد و بررسی:

  این مطلب را چگونه ارزیابی می کنید؟

  خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی

  تعداد رأی: 1

  میانگین امتیاز: 5 (از 5)


  Loading ... ثبت امتیاز ...
  با دیگران به اشتراک بگذارید: