موتور موج-دیسک، موج آینده

wave-disk-engine

نوربرت مولر، پروفسور مکانیک در دانشگاه ایالتی میشیگان می گوید موتور موج-دیسک بهترین ویژگی های موتور ژنراتور گازی (مانند یک موتور جت) را با موتور احتراق داخلی ترکیب می کند. او می گوید در صنعت برق هیچ روشی بازدهی بالاتری از توربین ها ندارد. با این حال، به دلیل نیاز توربین ها به یک کمپرسور استفاده از یک موتور ژنراتور گازی برای مصارف معمول مثل اتومبیل ها بسیار پرهزینه و پیچیده است.

موتور (یا ژنراتور) موج-دیسک نوعی از موتورهای دوار بدون پیستون است که محققین دانشگاه ایالتی میشیگان نمونه اولیه آن را ساخته اند. این موتور دارای یک دیسک چرخان با تیغه های منحنی شکل بر روی آن است و هنگامی که سوخت و هوا وارد آن می شوند، چرخش دیسک موج شوک هایی ایجاد می کند که موجب فشرده شدن گاز داخل آن می شود. با مشتعل شدن مخلوط سوخت و هوا، ترکیب حاصل از سوختن منبسط می شود و موجب وارد شدن فشار به تیغه ها و در نتیجه چرخش دیسک می شود. با چرخش دیسک پورت های ورودی گاز و اگزوز گازهای خروجی به طور خودکار باز و بسته می شوند.

موتور موج-دیسک، توربین را محصور می کند و بدون نیاز به یک کمپرسور مجزا ترکیب سوخت و هوا را فشرده نگه می دارد. یکی از امتیازات استفاده از این موتور جدید عدم نیاز به سیستم جرقه زنی به صورت مداوم است و تنها به یک جرقه ی اولیه برای شروع حرکت موتور نیازمند است. مولر می گوید موتور جدید وی از موتورهای معمول مورد استفاده در اتومبیل ها و کامیون ها سبک تر و پربازده تر است.

اخیرا پروژه ی دانشگاه ایالتی میشیگان برای توسعه ی این نوع موتور به رهبری پروفسور رابرت مولر، حمایت مالی سه میلیون دلاری ARPA-E (آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته – شاخه انرژی) را جذب نموده است تا راه صنعتی شدن را سریعتر طی نماید.

  نقد و بررسی:

  این مطلب را چگونه ارزیابی می کنید؟

  خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی

  تعداد رأی: 2

  میانگین امتیاز: 5 (از 5)


  Loading ... ثبت امتیاز ...
  با دیگران به اشتراک بگذارید: