کشف مواد توده ای که خواص تک لایه را از خود نشان می دهند

bulkres21

بسیاری از مواد هنگامی که به شکل توده ای (سه بعدی) هستند رفتار متفاوتی نسبت به شکل تک لایه ای خود (دوبعدی) بروز می دهند. منشاء این اختلاف، نیروهای ضعیفی است که تعداد زیادی تک لایه ی دوبعدی را در کنار هم نگه داشته و یک توده از آن ماده را ایجاد می کند. اخیرا محققان کشف کرده اند که یک ماده ی جدید به نام دی سولفید رِنیوم  (ReS2) در حالت توده ای قادر است خواصی مشابه شکل تک لایه ی خود را بروز دهد.

از آنجا که ساخت مواد به شکل تک لایه در ابعاد بزرگ موضوعی چالش برانگیز و معمولا غیرممکن است، استفاده از شکل توده ای ماده می تواند راهی ساده برای بهره برداری از خواص منحصربفرد تک لایه ها باشد. به این ترتیب، این ماده می تواند یک گزینه ی مناسب برای استفاده در سلول های خورشیدی منعطف و مواد فوق روان کننده باشد.

bulkres22

ReS2 اولین عضو از کلاس جدیدی از مواد با عنوان Transition Metal Dichalcogenides است. همانطور که از اسم این مواد بر می آید، TMDها دارای فرمول شیمیایی MX2 میباشند که M یک فلز واسطه و X یک کالکوژن (عناصر اکسیژن، گوگرد، سلنیم، تلوریم، پولونیم و آن‌ان‌هگزیوم) است. نشان داده شده است که TMDهای تک لایه قادرند خواصی فوق العاده مانند انعطاف، پایداری و ولتاژ کاری پایین در دستگاه های مختلف از خود نشان دهند. یکی از مهمترین خواص این تک لایه ها توانایی جذب و انتشار نور با بازدهی بالا است (شفافیت زیاد) که باعث می شود آن ها را به عنوان اولین کاندیدا برای استفاده در نسل بعدی سلول های فتوولتائیک منعطف معرفی کنیم.

گروه محققان این پروژه متشکل ازموسساتی در چین، امریکا، بلژیک و تایوان بوده اند که مقاله ای در مورد این ماده ی جدید در شماره ی اخیر ژورنال Nature Communications منتشر کرده اند.

منبع: Nature Communications

  نقد و بررسی:

  این مطلب را چگونه ارزیابی می کنید؟

  خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی

  تعداد رأی: 5

  میانگین امتیاز: 4.6 (از 5)


  Loading ... ثبت امتیاز ...
  با دیگران به اشتراک بگذارید: