گرافن مصنوعی می تواند چیزی بهتر از خود گرافن باشد

artificialgraphene

گرافن ماده ای شگفت انگیز و متعلق به قرن بیست و یکم است که هر روز کاربردهای جدیدی برای آن یافت می شود، از سلول های خورشیدی گرفته تا باتری ها و سوئیچ ها و غیره. اکنون محققان چند تیم تحقیقاتی در اروپا توان خود را یکی کرده اند تا جایگزینی برای گرافن بسازند که حتی از گرافن هم مستعدتر و قوی تر است.

گرافن متعارف به شکل یک تک لایه از اتم های کربن است که با الگویی لانه زنبوری به هم متصل شده اند. گرافن علاوه بر شفاف و رسانا بودن، قوی ترین ماده ی شناخته شده است.

گرافن مصنوعی دارای ساختاری لانه زنبوری مشابه گرافن است، با این تفاوت که از کریستال های نیمه هادی با ضخامت نانومتری بجای اتم های کربن تشکیل شده است. ترکیب شیمیایی، سایز و شکل این کریستال ها قابل تغییر و بهینه سازی است و می توان خواص آن را بسته به کاربرد مورد نظر تغییر داد.

گرافن مصنوعی می تواند در بسیاری از مواردی که خود گرافن کاربرد دارد استفاده شود و حتی خواصی بهتر از گرافن بروز دهد. با توجه به گفته ی دانشگاه لوکزامبورگ که در بخشی از این تحقیقات شرکت دارد:”گرافن مصنوعی موجب ساخت دستگاه های الکترونیکی سریعتر، کوچکتر و سبکتر از هر نوعی می شود”.

سایر موسساتی که در انجام این پروژه ی تحقیقاتی مشارکت می کنند عبارتند از موسسه ی الکترونیک، میکروالکترونیک و فناوری نانو (IEMN) در فرانسه، موسسه Debye که در زمینه ی علوم نانومواد فعالیت می کند، موسسه فیزیک نظری دانشگاه اوترخت هلند و موسسه آلمانی ماکس پلانک که در زمینه ی فیزیک سیستم های پیچیده فعالیت می کند.

اخیرا مقاله ای در این زمینه در ژورنال Physical Review X منتشر شده است.

منبع: University of Luxembourg

 

  نقد و بررسی:

  این مطلب را چگونه ارزیابی می کنید؟

  خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی

  تعداد رأی: 1

  میانگین امتیاز: 4 (از 5)


  Loading ... ثبت امتیاز ...
  با دیگران به اشتراک بگذارید: