۳ کار مهم یک مهندس مکانیک پس از فارغ التحصیلی

مهندسی مکانیک

وقتی شما در رشته و گرایش خود فارغ التحصیل می شوید، این سوال را از خود می پرسید که حالا چه کاری باید انجام دهم؟ اگر می خواهید به سوی شغل آینده تان بروید از خود می پرسید از کجا باید شروع کنم؟ سپس اگر گرایش تخصصی شما طراحی جامدات باشد با خود می گویید: حتما کارخانه های قطعه ساز خودرو جای مناسبی است… مطالعه ی این مقاله می تواند گامی ابتدایی برای یافتن پاسخ سوال هایی باشد که ذهن شما را مشغول کرده اند.

تجارت و اقتصاد

وقتی یک مهندس در اوایل کار خود در یک شرکت استخدام می شود، معمولا در یک پست فنی قرار می گیرد. اگر می خواهید در سازمان یا شرکت خود ترقی کنید، قطعا به یک پس زمینه ی اقتصادی نیاز دارید. مدیران شما تنها به تحقیقات و پروژه هایی که انجام می دهید توجه نمی کنند، آن ها به دنبال این هستند که شما راهی برای کسب پول بیشتر به آن ها نشان دهید. آیا می توانید به مدیرتان نشان دهید چه راه هایی منجر به سود بیشتر می شود؟ آیا قادرید آمار را در یک ارائه نمایش دهید و او را قانع کنید که حرف هایتان درست و بر اساس محاسبات اقتصادی است؟ شاید این ها سوالات درستی باشند که شما باید برای رشد در محیط کسب و کار از خود بپرسید و برای کسب مهارت لازم جهت پاسخ دادن به آن ها تلاش کنید. ممکن است روزی بخواهید کسب و کار خودتان را راه بیاندازید. باید توجه داشته باشید که بسیاری از نوابغ تنها به علت توجه به یک نمای کلی از کسب و کار خود ورشکست شده اند. اگر می خواهید در کاری که خودتان راه اندازی کرده اید موفق بوده و بیشترین سود را داشته باشید، نیاز به توانایی درک و تحلیل نمودارهای سود و زیان و داده های اقتصادی دارید.

زبان انگلیسی و ارتباطات

mastering_the_art_of_techni

یکی از بزرگترین مشکلاتی که مهندسان با آن مواجه هستند ارتباط برقرار کردن است. شما نمی توانید از پاسخ دادن به ایمیل ها اجتناب کنید. نمی توانید تماس های تلفنی خود را بی پاسخ بگذارید. شما نیاز به دانستن زبان انگلیسی برای نامه نگاری و برقراری ارتباط دارید. هرچقدر در این زمینه موفقتر باشید در زمینه ی شغلی رشد بیشتری خواهید کرد. شما هرگز نمی توانید یک تیم را به حرکت در بیاورید وقتی که تنها خودتان از ایده ها و افکارتان مطلع هستید. اگر در یک کشور خارجی باشید قطعا به زبان انگلیسی و توان برقراری ارتباط با این زبان نیازمندید. اگر در داخل کشور مشغول فعالیت هستید برای توسعه ی کار خود نیاز به زبان انگلیسی دارید. یک مهندس موفق برای رسیدن به اهداف خود نیاز به فراگیری فنون برقراری ارتباط موثر با دیگران و یادگیری زبان بین المللی دارد. بنابراین از زمان آزاد خود برای آموختن این دو فن مهم و تغییر مسیر زندگی خود استفاده کنید.

کجا و در چه زمینه ای؟

نکته ی مهم دیگر برای موفقیت در زمینه ی شغلی این است که تعیین کنید در چه زمینه ای می خواهید فعالیت کنید. باید این را بدانید که با کار در یک زمینه ی حرفه ای عمر خود را مصرف می کنید. پس در انتخاب آن بیشترین دقت را به عمل بیاورید. در کشور ما برخی شغل ها مانند مهندسی پزشکی و خدمات وابسته به آن ها در آمد و آینده ی درخشانی دارد. همچنین فعالیت در زمینه ی نفت و استخراج نفت می تواند درآمد بیشتری نسبت به فعالیت در یک شرکت قطعه ساز خودرو نسیب شما می کند. پس ابتدا هدف و علاقه ی خود را مشخص کنید و سپس به سمت بازاری بروید که آینده ی درخشان تری در آن می بینید. اگر صرفا به این علت که سازمانی شروع به استخدام کرده است وارد کاری بشوید پس از چند سال متوجه می شوید که جوانی خود را از دست داده اید و دیگر فرصت کافی برای تغییر زمینه ی کاری خود ندارید.

نتیجه چه می شود؟

در پایان، نتیجه اینکه اگر هنوز فارغ التحصیل نشده اید و یا یک مهندس تازه کار هستید به فکر آموزش مهارت های فوق در دوره های تابستانی و یا کلاس های فوق برنامه در ساعات خارج از محل کار باشید. این نکته را فراموش نکنید که ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است. برای تغییر مسیر یا بهبود وضعیت خود تلاش کنید و مطمئن باشید که موفق می شوید.

  نقد و بررسی:

  این مطلب را چگونه ارزیابی می کنید؟

  خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی

  تعداد رأی: 26

  میانگین امتیاز: 4.31 (از 5)


  Loading ... ثبت امتیاز ...
  با دیگران به اشتراک بگذارید:

  یک فکر در “۳ کار مهم یک مهندس مکانیک پس از فارغ التحصیلی”

  1. اولین کار بعد از فارغ التحصیلی برای آقایون سربازی رفتن و برای خانم ها ازدواج کردنه!!! :دی

  امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.