۷ اپلیکیشن STEM برای دانش آموزان

7-STEM-Apps-for-Students_hero

پیشرفت تکنولوژی آموزش و پرورش را نیز مانند هر چیز دیگری تغییر داده است.این روزها کوله پشتی های دانش آموزان فقط پر از دفتر و کتاب و مداد نیست، حالا آنها انواع تبلت و تلفن همراه را نیز با خود دارند. اگرچه بعضی از والدین معتقدند که این وسایل حواس بچه ها را از مطالعه و تحصیل پرت میکند، اما در این که تکنولوژی قادر است چیزهای زیادی به دانش آموزان در هر سنی بیاموزد بحثی نیست.

صدها اپلیکیشن برای دستگاه های IOS و اندروید وجود دارد که علم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضی (STEM) را برای دانش آموزان جالب میکند. اگرچه این اپلیکیشن ها نمیتوانند جایگزین روش سنتی تدریس شوند اما میتوانند روش های خودآموزی را که توسط تکنولوژی هدایت میشوند به دانش آموزان نشان دهند. با فعال کردن یادگیری تعاملی، اپلیکیشن ها میتوانند دانش آموزان را به شغل های مربوط به STEM علاقمند کند.

در اینجا هفت اپلیکیشن تلفن همراه که آموزش STEM را مقدور میسازد معرفی میکنیم. برخی از این اپلیکیشن ها از یک روش مبتی بر بازی استفاده میکنند در حالی که سایر آنها ویدئوها و آزمون ها را برای آموزش مفاهیم STEM به کار میبرند.

Simple Machines

7-STEM-Apps-for-Students_01

با استفاده از اپلیکیشن Simple Machines بچه ها چگونگی کار ماشین ها را می آموزند

در اپلیکیشن ” Simple Machines ” بچه ها میتوانند نحوه ی کار ماشین ها را درک کنند و یا آزمایش های مورد نظر خود را به شکل بازی انجام دهند. این اپلیکیشن ویژگی های شش نوع ماشین را دارد: اهرم ها، قرقره ها، سطوح شیب دار، گوه ها، چرخ و محورها و پیچ ها. دانش آموزان میتوانند هر ماشین را برای یادگیری نیرو و جابجایی، کنش و واکنش، ورودی و خروجی، بقای انرژی و مزایای مکانیکی به شکل دلخواه تغییر دهند. همچنین این اپلیکیشن یک هندبوک رایگان را برای دانلود ارائه میدهد تا مفاهیم مربوط بهتر درک شوند.

برای دانلود نسخه ی IOS اینجا کلیک کنید.

Tinkercad

اپلیکیشن طراحی سه بعدی Tinkercad که توسط یک مهندس سابق گوگل طراحی شده است، کمک میکند که دانش آموزان مدل های سه بعدی بسازند و پرینت بگیرند. با رابط کاربری ساده و بصری آن، این اپلیکیشن مبتنی بر مرورگر میتواند اولین گام برای کمک به یادگیری طراحی کامپیوتری (CAD) برای تمام سنین باشد. به نظر میرسد این اپلیکیشن برای دانش آموزان راهنمایی و دبیرستان، برای یادگیری مهارت های طراحی کامپیوتری و کاربرد آن در طراحی حرفه ای مناسب باشد.

برای ورود به سایت این اپلیکیشن اینجا کلیک کنید.

Blokify

7-STEM-Apps-for-Students_02

اپلیکیشن Blokify دانش آموزان را قادر میسازد تا مدلهای سه بعدی بسازند و پرینت بگیرند.

اپلیکیشن دیگری که خلاقیت دانش آموزان را برای چاپ سه بعدی تشویق میکند Blokify است. این اپلیکیشن یک نرم افزار مدل سازی سه بعدی مبتنی بر بلوک است که بچه ها را قادر میسازد تا هر چیزی را به صورت مجازی بر روی آیفون یا آیپد خود مدلسازی کنند و سپس آنها را به شکل مدل های فیزیکی با استفاده از پرینتر سه بعدی یا از طریق خدمات Blokify چاپ کنند. در این اپلیکیشن کاربر تنها میتواند از بلوک ها برای مدل سازی استفاده کند که حسی شبیه لگو بازی دارد. به همین خاطر در این اپلیکیشن آموزش و تفریح همزمان شده اند.

برای دانلود نسخه ی IOS اینجا کلیک کنید.

Scratch Jr.

اپلیکیشن Scratch Jr. که از زبان برنامه نویسی محبوب Scratch الهام گرفته شده است حاصل یک همکاری بین گروه تحقیقاتی مهدکودک Lifelong در آزمایشگاه رسانه ای دانشگاه MIT، گروه تحقیق تکنولوژی های تکاملی در دانشگاه Tufts و شرکت اختراعات بازی و تفریح است. این اپلیکیشن به بچه های کوچک کمک میکند تا هنگام بازی یا فعالیت های تعاملی کدنویسی یاد بگیرند. با اتصال بلوک های گرافیکی برنامه نویسی و با استفاده از ریاضیات و زبان، بچه ها میتوانند کاری کنند که شخصیت ها حرکت کنند، بپرند، برقصند و یا آواز بخوانند. در این روند آنها یاد میگیرند که مسائل را حل کنند و پروژه هایی طراحی کنند.

برای دانلود نسخه ی IOS اینجا کلیک کنید.

The Robot Factory

7-STEM-Apps-for-Students_03

با اپلیکیشن the Robot Factory بچه ها میتوانند ربات دلخواهشان را طراحی کنند.

بچه ها عاشق ربات های انسان نما هستند و حالا آنها میتوانند ربات های خود را با اسکلت، شاخک هیدرواستاتیک، پای هیولایی، قلاب ها و آهنرباها در اپلیکیشن the Robot Factory طراحی کنند. هنگامی یک ربات آماده است که توانایی حرکت، پرش، و عبور از موانع در یک تست مانع فیزیکی آزمایش شود. بچه ها باید آزمایش کنند که ربات آنها تا قبل از سقوط چقدر میتواند راه برود. با این کار، این اپلیکیشن آموزشی به بچه ها مهارت حل مساله با هدف بهبود طرح های خود را می آموزد.

برای دانلود اینجا کلیک کنید.

NASA

این اپلیکیشن رسمی ناسا هزاران تصویر و ویدئو از سرتاسر آژانس به نمایش میگذارد: از سیستم های خورشیدی تا سفینه های فضایی. علاوه بر این که این اپلیکیشن منبعی از تصاویر و فیلم های جذاب و دیدنی است، معمولا اخبار و نکته های جالب در مورد فضا ارائه میدهد. با لمس هر تصویر یک مقاله ی دقیق در مورد هر ماموریت ناسا نمایش داده میشود. با اتصال به کانال تلویزیون و رادیوی ناسا و یک خط زنده ی توییت (حتی از فضا) این اپلیکیشن همه ی خوره های فضایی را به خود جذب میکند.

این اپلیکیشن را میتوانید از اینجا دانلود کنید.

BrainPOP

این اپلیکیشن با ارائه ی فیلم های مرتبط با صدها موضوع شامل STEM دانش آموزان علاقه مند را به خود جذب میکند. این اپلیکیشن هر روز یک فیلم انیمیشن جدید ارائه میکند که همراه با آزمون و بازی مربوط به آن است و باعث میشود بچه ها با مفاهیم علمی در دنیای واقعی آشنا شوند. یک معلم راهنمایی در وبلاگ خود نوشته است که این اپلیکیشن دانش آموزان کلاسش را مشتاق به دنبال کردن روش های علمی برای حل مساله میکند.

برای دانلود نسخه ی IOS اینجا کلیلک کنید.

منبع ASME

  نقد و بررسی:

  این مطلب را چگونه ارزیابی می کنید؟

  خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی

  تعداد رأی: 2

  میانگین امتیاز: 5 (از 5)


  Loading ... ثبت امتیاز ...
  با دیگران به اشتراک بگذارید: